Daniel Hroch ze Zábřehu vrací rybám určeným k preparaci život unikátní technologií. Bývalý student Střední rybářské školy ve Vodňanech (SRŠ) je vyrábí ze sklolaminátu a barví takzvaným airbrushem (malování pomocí stříkacích pistolí s různými průměry stříkacích trysek – pozn. aut.). „Je pravdou, že v České republice je tato technologie nová a téměř neznámá," říká Daniel Hroch.
Umělé ryby jsou od těch živých na první pohled téměř k nerozeznání. Potvrzuje to i ředitel SRŠ Karel Dubský. „Několik ryb ze sklolaminátu máme i na naší skole. Přesnost zbarvení je opravdu veliká," souhlasí.
Modely ze sklolaminátu mají ale podle Karla Dubského ještě jiné výhody. „Troufám si tvrdit, že jsou trvanlivější, nesesychají a barva se nemění. To se u preparátů říct nedá. Ty drží tak třicet let," podotkl. Co se týče manipulace, vyjde to prý nastejno. „Ploutvičky jsou křehké ať už jde o model nebo preparát," doplnil Karel Dubský.
Ryby slouží jako dekorace i učební pomůcka.

S prvními výtvory bych na venek určitě nešel

Daniel Hroch ze Zábřehu absolvoval Střední rybářskou školu ve Vodňanech v roce 1990. Současní studenti se učí z jeho modelů. „Poprvé jsem to viděl v USA. Dlouho jsem váhal, zda je ta ryba pravá, nebo ne," říká.

Vystudoval jste Střední rybářskou školu ve Vodňanech. Vzpomenete si, co vás přimělo studovat tento obor?
Jednoznačně koníček, rybařina jako taková. Máma mě naváděla na úplně jiný obor. Ale jak jsem se dozvěděl, že existuje obor rybářství, tak jsem neváhal. I za cenu, že budu měsíc na internátě.

Věnujete se výrobě ryby ze sklolaminátu. Co to vlastně je?
Je to u nás poměrně neznámá a unikátní technologie, protože doposud se preparátorství odvíjelo jen z dermoplastu, kdy se z ryby odstranila svalovina, kůže se vycpala a uvedla do původního tvaru.
V tomhle případě se celá ryba otiskne do silikonu nebo pryskyřice, odlitek se pak dobrousí a dobarví airbrush technikou.

Jak vás napadlo, že budete dělat takové modely?
Poprvé jsem to viděl v USA. Dlouho jsem váhal, zda je ta ryba pravá, nebo ne. A protože jsem výtvarně založený, zaujalo mě to natolik, že jsem se to začal učit.

Jak dlouho se tomu věnujete?
Osm let. Začátky byly těžké, s prvními výtvory bych na venek určitě nešel. Dneska už jsem schopen realizovat požadavky učebních institucí i rybářů.

Jak dlouho takové průměrná ryba trvá?
Výroba forem tak 10 až 30 hodin, odlitek tak 20 až 40 hodin. Záleží na náročnosti, velikosti, barevnosti.

Jakou nejnáročnější nebo unikátní rybu jste dělal?
Každá ryba je náročná, když ji děláte poprvé. A unikátní? To je těžké říct. Teď se zabývám sbírkou asi 45 druhů ryb žijících u nás pro jeden ústav, dá se říct, že jsou v ní všechny druhy, které nejsou moc známé, ať jsou to ryby drobnějšího vzrůstu nebo larvy mihule.
Jinak stojí za zmínku štika dlouhá 118 centimetrů nebo candát 95 centimetrů. Ty jsou unikátní velikostí, u rybářů nejsou zrovna častým úlovkem.