Jen holé zdi a lešení. Přízemí bývalé školní budovy na Lidické třídu mateřinky, která zde má být už od září, zatím moc nepřipomíná. Snad jen vznikající příčky, které naznačují, kde bude zázemí, kde si budou děti hrát a kde odpočívat.

Podle místostarostky Ivany Říhové však práce postupují podle harmonogramu. „Do poloviny srpna by stavební část měla být hotová tak, aby se tam stihlo uklidit a nastěhovat zařízení," doplnila.

Přebudování prostor, kde bývaly šatny a družina, je jedním z kroků města, jak zajistit více místa v mateřských školách. Na tuto třídu počítá radnice s částkou 1,7 milionu korun. Dalších 380 tisíc korun má stát zařízení včetně hraček.

O nové třídě na Lidické uvažuje matka dvouletého Tomáška Květa Lojková. „Měla bych to docela po ruce. Na rozhodování mám ale ještě dost času. Uvidím, jak to tam bude vypadat, až to bude hotové," dodala.

Další nová třída vzniká během léta v MŠ Šumavská v pavilonu po školní jídelně. Ta je podle Ivany Říhové před dokončením. Je na to vyčleněno 520 tisíc korun. Z grantu kraje žádá město o příspěvek 312 tisíc korun. Vybavení by mělo stát dalších 300 tisíc korun.

Mateřinky: Pro všechny děti podle maminek místo nebude

Určitě to stačit nebude. To si myslí o počtu míst strakonických mateřských škol matka budoucího předškoláka Jiřina Hokrová. Kapacita má být přitom od září už 943 míst. „Podle mě se teď rodilo hodně dětí, takže rozhodně není šance, že by bylo místo pro všechny děti, pro které je potřeba," dodala.

Po únorovém zápisu do mateřských škol skutečně ve Strakonicích scházelo místo pro 161 přihlášených dětí. Podle informací radnice z nich má chystané navýšení kapacity pokrýt 70. Zbývající část tvořily děti, kterým tři roky teprve měly být. Nakonec se ukázalo, že z nich bude potřeba do konce příštího školního roku umístit dvanáct tak, jak budou postupně dosahovat věku pro nástup do školky. Příznivý vývoj potvrdila i mluvčí radnice Irena Malotová. „Podařilo se zatím umístit všechny děti narozené do března 2010," uvedla. Podle ní ale přes léto dochází v počtu dětí v mateřských školách ještě k pohybu, a tak se nakonec může dostat na všechny děti.

Od září bude kapacita strakonických mateřských škol celkem 943 míst. Navýšení proti loňsku představují především dvě nové třídy v MŠ Šumavská pro 24 dětí a v bývalé školní budově na Lidické pro 28 dětí.