Kandidáty na koaliční kandidátku SPOLU ( ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhla na středečním jednání jihočeská ODS. Lídrem kandidátky SPOLU do podzimních parlamentních voleb v Jihočeském kraji bude bývalý starosta Prachatic a současný poslanec Jan Bauer.

Na třetím místě kandidátky se objeví za občanské demokraty předseda představenstva budějovické teplárny Václav Král, páté místo obsadí ředitelka domova pro seniory v Českém Krumlově Hana Spoladore a šestým na společné koaliční kandidátce bude místostarosta Jindřichova Hradce Radim Staněk. "Kompletní návrh všech kandidátů za ODS na koaliční kandidátce ještě potvrdí na svém jednání v dubnu výkonná rada ODS," uvedl regionální manažer ODS Jan Pešek.

Jako první vybrali na společnou kandidátku tří pravicových stran už před časem své zástupce lidovci. Za KDU-ČSL bude nejvýše nasazeným poslanec Jan Bartošek. Na přední pozice už lidovci schválili i Šimona Hellera z Budějovic nebo Luboše Peterku z Radomyšle.

A svá jména zná už také TOP 09. Za TOP 09 bude na kandidátce nejvýše nasazený náměstek hejtmana Pavel Klíma. „Ideu spolupracující pravice v sobě nosíme v jihočeské TOP 09 už dlouho,“ uvedl k tomu mimo jiné Pavel Klíma.

Pavel Klíma se stal po krajských volbách 2020 náměstkem jihočeského hejtmana pro oblast školství, zájmové činnosti mládeže a sportu a veřejných zakázek. Před tím byl osmnáct let ředitelem školy a školky v Malšicích a od roku 2016 působil jako krajský zastupitel a předseda výboru Pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. V komunální politice působí už od roku 2006, kdy se stal členem malšického zastupitelstva, do kterého znovu úspěšně kandidoval i v následujících komunálních volbách v letech 2010, 2014 a 2018.

V případě zvolení by se rád v Poslanecké sněmovně věnoval především oblasti školství. „Jako někdejší dlouholetý ředitel školy vím, na kolik je zásadní a potřebná reforma školství a jak ji schází zákonný rámec. Ten musí vzniknout především na půdě Poslanecké sněmovny. Proto chci svými zkušenostmi přispět ve školském výboru k zákonné definici důležitých vzdělávacích změn,“ dodává Pavel Klíma, který je ve volném čase aktivní výtvarník.

Za TOP 09 mají ještě být nejvýše nasazeni primář dětského oddělení Nemocnice Strakonice a bývalý poslanec Martin Gregora, zastupitel města Strakonice. Náměstek českobudějovického primátora a advokát Tomáš Bouzek a místostarostka města Písek a architektka Petra Trambová.

Další koaliční projekt Pirátů a STAN povede podle celostátní dohody pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Dvojkou kandidátky a jedničkou za STAN bude náměstek českobudějovického primátora Viktor Vojtko.

Za hnutí ANO by mohl být jihočeským lídrem ministr Karel Havlíček.

Ve sněmovně nyní sedí za jižní Čechy třináct poslanců. Nejvíce mandátů má ANO (5), následuje ODS (2) a po jednom drží ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Piráti, SPD a TOP 09. V průzkumech nyní vede koalice Pirátů a STAN, druhé je hnutí ANO a na třetím místě by skončila koalice SPOLU.