Nová budova Základní školy Povážská, kontroverzní hlavně kvůli vysokým nákladům, je už rok kompletní. Teprve teď ale projde závěrečnou kolaudací. Čekalo se na dokončení doprovodných staveb.

Je plánovaná na prosinec. O tom informovala místostarostka Ivana Říhová. „Už teď v pondělí bychom ale měli kolaudovat úpravy okolních komunikací," doplnila.

Právě okolí bylo podle ředitelky školy Jaroslavy Cháberové jediné, co bylo třeba po dokončení školních budov ještě dodělat. „Byly to nejen chodníky a komunikace, ale například i plot u hlavního vchodu," přiblížila. V rámci úprav byla zvýšena bezpečnost na blízké křižovatce, vznikly tam ostrůvky a nové osvětlení.

U školy se dělalo koncem září i měření hluku. Podle Ivany Říhové mají být výsledky součástí kolaudace. „Oficiální závěry zatím nemáme," uvedla. Odstínit školu víc od sousedních rodinných domků by mohla třeba zeleň. „Zatím nemáme nic konkrétního, teprve prověřujeme, co by bylo možné," připustila.

Od října je škola po dvou letech celá pod jednou střechou. Přestěhovala se sem i družina, která dosud byla v budově na Velkém náměstí. Tam musela ustoupit přestavbě.

Vybudování školy přišlo na zhruba 350 milionů korun i s doprovodnými stavbami. Na akci má radnice dvousetmilionový úvěr.

Ohlédnutí
První provizorní pavilon vyrostl na Povážské v roce 1978, o deset let později přibyl druhý. První návrhy na stavbu nové školy místo nevyhovujících pavilonů padly v roce 2002. První část nové budovy, tedy pavilon pro první stupeň a jídelnu, začala škola využívat v září 2011. O rok později se mohl nastěhovat i druhý stupeň do objektu i s tělocvičnou a hřištěm na střeše.