V devět hodin ráno se čtveřice potápěčů z toho 2 ženy v lokalitě Slověnický mlýn zanořili do vody místního lomu a započali tím unikátní izolační experiment v pobytu pod vodou „AQUAKOSMOW SPACE 2021“. Pokud vše dopadne dobře – vynoří se až v neděli 6. července kolem 12. hodiny.

Tento desetidenní izolační experiment pod vodní hladinou spojený s pobytem čtyřčlenné posádky (2 muži + 2 ženy) potápěčů non-stop pod vodou v kesonu je zaměřený na analýzu fungování člověka a malé sociální skupiny za účelem zvýšení efektivity vzájemné součinnosti, komunikace a spolupráce uvnitř skupiny a mezi jednotlivými skupinami.

10 dní v 10metrové hloubce

Součástí projektu je i stanovení nového českého rekordu v nepřerušeném pobytu člověka pod vodní hladinou v délce 10 dnů a zápis nového rekordu v počtu osob, které se takového výkonu zúčastnili. Experiment se stane také součástí podpůrných projektů sloužících pro vesmírný výzkum, pro výběr a přípravu posádky pro dlouhodobé lety.

Potápěči už mají více než polovinu mise za sebou.
Pod vodou se nenudí, vypili sud piva

Pokus se koná v zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova na Českobudějovicku, kde je v hloubce 10 metrů umístěna speciální podvodní kabina (keson). V ní se už uskutečnily dva úspěšné pokusy o překonání českého rekordu v délce ponoru – v roce 2015 na 102 hodin a v roce 2019 dokonce na 7 dní nepřetržitého pobytu pod vodou.

Rekordman součástí týmu

Držitelem obou rekordů je učitel potápění Fakulty tělesné výchovy a sport Univerzity Karlovy David Vondrášek, který je součástí podvodního týmu i tentokráte.

Pokus o rekord. Od středy jsou pod hladinou, prohlédněte si vnitřek kesonu.
Pokus o rekord. Od středy jsou pod hladinou, prohlédněte si vnitřek kesonu

Celá akce je maximálně profesionálně připravena. Riziko minimalizováno. David Vondrášek má s pobytem pod vodou bohaté zkušenosti. Další bezpečnostní zárukou je, že letošní pokus připravuje podobný tým jako před několika lety - a tehdy dopadlo vše naprosto v pořádku.

Potápěči i tentokráte mají s sebou dole jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. A též vědecké vybavení, neboť celou dobu budou plnit technické a vědecké úkoly. Po vynoření z vody pak budou všichni „aquanauti“ nejprve k dispozici lékařům a dalším vědcům – a teprve potom novinářům a svým rodinným příslušníkům.

Po jednom týdnu pobytu u dna lomu Slověnický mlýn u Lišova vypluli potápěči opět na hladinu.
Úspěšný týden pod vodní hladinou

Z historie dlouhodobých pobytů pod vodou
S pokusy pobytu člověka pod hladinou začal v šedesátých letech světoznámý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. V roce 1963 strávil v rámci legendárního projektu Conshelf Two celkem 30 dnů v podvodním habitatu v Rudém moři v hloubce zhruba 9 m. A rekordy se posunují dál. Vnuk „starého pána“ Fabien Cousteau se se rozhodl v roce 2014 navázat na svého dědu a v podmořské laboratoři Aquarius jižně od Floridy (v hloubce zhruba 18 m), strávil 31 dnů a překonal tak rekord svého slavného děda. Od té doby v Aquariusu probíhají další pokusy a vědecky kontrolované pobyty pod vodou. Současný rekord je z roku 2014. Kdy u ostrova KeyLargo vydrželi dvaaquanauti pod hladinou 73 dnů, dvě hodiny a 34 minut. V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment s dlouhodobým pobytem člověka pod hladinou v roce 1967. V tu chvíli šlo o teprve třetí zemi na světě, kde se tyto pokusy konaly. Projekt s názvem Permon probíhal v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích (Moravskoslezský kraj). Při Permonu III., který probíhal na jaře toho roku, dva hlavní aktéři - Vilém Kocián a Vladimír Geist - strávili v kabině v hloubce 10 m pod vodou celkem 80 hodin. V rámci podzimního Permonu IV. pak oba dva aquanauti strávili pod hladinou v hloubce 25 m celkem již 102 hodin. V září 2015 posunul tuzemský rekord v délce pobytu pod vodou Mgr. David Vondrášek, který strávil v „habitatu“ na dně lomu Slověnický mlýn v hloubce 10 m pět dní, celkem více jak 102 hodin. V červenci 2019 David Vondrášek a jeho tým posunul rekord dokonce na další metu – když překročil celých 7 dní pobytu pod vodou.

#clanek|4067169#

Časový harmonogram potápěčů:

– 7.00 Budíček, hygiena, snídaně

– 8.00 Ranní briefing, rozdělení úkolů dne, socio. dotazníky

– 9.30 cvičení, zdravotní vyšetření

– 10.00 Příprava na dopolední zaměstnání – výstup mimo KESON

– 10.30 Plnění úkolu

– 12.00 – 13.00 Zpracování výstupu úkolů, kontrola techniky, doplnění zásob

– 13.00 – 14.00 Oběd – volno, odpočinek

– 14.30 Příprava na odpolední zaměstnání

– 15.00 Druhý výstup mimo KESON

– 16.30 – 17.30 Odpočinek

– 17.30 – 18.45 Plnění vědeckých úkolů

– 19.00 Večeře

– 19.45 – 20.00 Večerní briefing

– 20.00 Konec denního programu