Nejpopulárnější socha ve Strakonicích – bronzový dudák na kruhové křižovatce na Velkém náměstí – přišla o jednu svoji část. Konkrétně o zadní píšťalu dud. „Škoda je vyčíslena na 18 tisíc korun," řekla za strakonickou radnici Věra Samková z majetkového odboru.
Neznámý vandal zmíněný kus sochy nalomil. Z bezpečnostních důvodů pracovníci technických služeb píšťalu odlomili úplně. V příštím týdnu se má vrátit na místo, kam patří.
Autor předlohy díla, sochař Jiří Kubelka, byl ze zprávy o poškození sochy za přibližně půl milionu korun, rozmrzelý. „Zpráva mne zastihla na sympoziu na Slovensku. Jasně, že jsem na toho, kdo to udělal, naštvaný. Je o zbytečnou starost víc," řekl včera. Podle něj si dotyčný silák dost užil, než se mu podařilo píšťalu nalomit. „Lehké to neměl," dodal.

K opravě sochy by mělo dojít v příštím týdnu. „Firma, která sochu odlévala, speciálním zařízením přivaří utržený kus zpátky," dodal Jiří Kubelka. Vandalství vyšetřuje policie. Má k dispozici záznam z kamery, která dění na křižovatce sleduje.