Prodáváte ojetý automobil nebo jste ho koupili a máte ho v takzvaném polopřevodu? Počítejte s komplikacemi. V platnost vstoupila novela zákona, která možnost polopřevodu s platností od 1. ledna 2015 ruší.
Nově tak při koupi vozu musí na úřad v místě bydliště prodávajícího i kupující. Strakonickému deníku to potvrdil vedoucí strakonického odboru dopravy Václav Býček. Dodal, že jednou z možností je i úředně ověřená plná moc. „Tu může využít jak prodávající, tak i kupující, případně třetí osoba. Ve všech případech ale platí, že převod auta musí být uskutečněn na tom úřadě, kde bylo vozidlo hlášeno," uvedl.
Ti, co mají auto v polopřevodu, musí počítat s tím, že pokud ho na sebe do 30. června řádně nepřevedou, vozidlo po tomto dni úředně zanikne a již nebude existovat ani nebude možné ho přihlásit. S ním zanikne i zákonné pojištění.
O zániku vozidla a s tím i pojištění, se majitel vozu může dozvědět až při silniční kontrole, nebo při nehodě, kterou způsobí. Nejen, že bude hradit škodu, ale ještě může dostat pokutu za nepojištěné vozidlo.
Majitel autobazaru Stanislav Polák změnu vítá. „Podle mě to tahle bude lepší. Bazarová auta si vždy přihlašujeme na sebe, takže se pro nás nic nemění. Ale budeme mít jistotu, že si nový majitel auto řádně pojistí. Dříve to byl problém," řekl.
Ministerstvo dopravy si od zrušení polopřevodů slibuje větší přehlednost. V registru je v současnosti asi čtvrt milionu aut bez majitele. ⋌