Pro Dagmar Traxmandlovou (71), která žije přibližně měsíc v Domově pro seniory v Lidické ulici ve Strakonicích, bude tento způsob volby premiérou. "Volila jsem vždy s výjimkou loňských voleb, protože jsem byla v nemocnici," vzpomíná seniorka. Na předvolební debaty v televizi se nedívá, své kandidáty volí podle toho, zda je zná. "Politici se chovají stejně jako před desítkami let. I tenkrát se snažili nalákat voliče slibováním a když se jim to vyplatilo, přebíhali jinam," dodala. Že by ale v dřívějších dobách lidé volby nějak zvlášť prožívali, si nemyslí. "Brali to jako součást života a nutnost," říká.

V tomto domově bude ze 70 klientů volit 22. "Letos je to víc, protože se nám změnila klientela. Přišlo hodně nových obyvatel," říká vedoucí domova Jana Šmrhová.

Domov musel seznam voličů vyplnit do 1. října. Pokud někdo z obyvatel projevil přání volit do přenosné urny po tomto termínu, musel si zařídit dopravu do svého volebního okrsku.

V druhém strakonickém domově v Rybniční ulici volí 18 obyvatel ze 104. "Volby jsou pro ně dost zásadním tématem. Zvláště ty letošní. Hodně sledují debaty v televizi, pak to spolu rozebírají a těší se na volební komisi," řekla krátce před začátkem voleb sociální pracovnice Monika Nováková. Často prý také ale obyvatelé žádají pracovníky domova o radu či názor. "V tom musíme být opatrní. Spíše jim tedy jen čteme volební lístky, ale názor, koho volit, si musejí udělat sami," dodala Monika Nováková.

V Domově pro seniory v Blatné žije v současné době 89 klientů, volit bude přibližně polovina z nich. "U nás je vždy vysoká účast," doplnila údaj ředitelka domova Hana Baušová.

Domov pro seniory ve Vodňanech má 80 klientů. Zúčastnit voleb se rozhodlo 22 z nich.