Této skutečnosti využívají pachatelé, kteří se před chladným počasím uchylují do opuštěných chat či chalup nebo je navštěvují za účelem odcizení věcí. Tito pachatelé si rádi vybírají především odlehlé letní příbytky. Stále se najdou majitelé, kteří v objektech ponechávají cenné vybavení.

V zimním období policisté s určitou pravidelností kontrolují chatové oblasti, kde se zaměřují na zabezpečení nejen samotných chat a chalup, ale i přilehlých objektů. "V případě, že objeví narušení objektu, třeba rozbité okno, uvolněnou okenici nebo dveře, kontaktují majitele objektu a prověřují, zda jde o vloupání," doplnila informaci Jaromíra Nováková, tisková mluvčí strakonické policie.

Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních objektů, rozhovorů s obyvateli okolních vesnic a s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.

V pátek 19. ledna prováděli kontroly policisté z Obvodního oddělení Volyně. Zaměřili se na objekty ve Strunkovicích nad Volyňkou, Předních Zborovicích a Něměticích, kde zkontrolovali více jak sedm desítek chat. U každé z nich ponechali majitelům letáček s informací o provedené kontrole. Nebylo shledáno žádné nedovolené vniknutí.

Tato prevence bude i nadále pokračovat.