"Defibrilátor je schopný detekovat tep srdce, vyhodnotit ho a v případě nutnosti stanovit výboj, který srdeční tep uvede do původního rytmu. Podle záchranářů je velmi důležitou pomůckou při poskytování první pomoci. Součástí pravidelných školení není jen použití vlastního přístroje, ale je spojeno s výukou základních pravidel poskytování první pomoci.," uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková.

Policisté už přístroj použili několikrát také v praxi. "Jen za tento měsíc byli volyňští policisté přivoláni ke dvěma případům. K seniorce, která doma zkolabovala a k muži, který se snažil odejít z tohoto světa sebevraždou oběšením. Policisté poskytovali na místě první pomoc až do příjezdu záchranářů. V obou případech zahájili resuscitaci," dodala Jaromíra Nováková. V jednom případě se lidský život zachránit podařilo. "Přesto že se lidský život i přes veškerou snahu zachránit nepodaří, je přítomnost defibrilátoru a možnost jeho použití pro policisty určitou jistotou, že mohou pro záchranu lidského života udělat maximum," vysvětluje mluvčí.

Dopravní policejní hlídka, hlídka z Volyně a z Radomyšle mají přístroj ve vozidle, které je označeno zelenou samolepkou FIRST RESPONDER, umístěnou na zadním skle. Celkem ho muži zákona v okrese použili už třikrát.