V tomto měsíci už se volyňští policisté s takovou situací setkali dvakrát. V některých případech musejí podle tiskové mluvčí policie Jaromíry Nováková pacienta resuscitovat a třeba půl hodiny dávat masáž srdce.

Poradit si umějí. Poslední školení na toto téma dostali od záchranářů v úterý 12. listopadu. Zaměřené bylo mimo jiné na použití automatického externího defibrilátoru. Ten je pro policisty od roku 2018 velkým pomocníkem. „Mají ho k dispozici na odděleních, kde se policisté často k případu mohou dostat rychleji než sanita. Je to na obvodním oddělení ve Volyni a v Radomyšli,“ uvedla Jaromíra Nováková s tím, že v autech ho vozí také dopravní policejní hlídka.

Celkem defibrilátor muži zákona v okrese použili třikrát. V jednom případě se lidský život zachránit podařilo. Bylo to loni, kdy jednašedesátiletý muž zkolaboval před budovou vlakového nádraží ve Volyni.

Externí defibrilátor je schopný detekovat tep srdce, vyhodnotit ho a v případě nutnosti stanovit výboj, který srdeční tep uvede do původního rytmu.