Poslední školní den se to u přechodů hemžilo policisty. Důvod? „Větší bezpečnost dětí v den, kdy už jsou myšlenkami na prázdninách. A dost výrazná příležitost pro naši preventivní práci,“ řekla mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. Policisté a strážníci MP se dětí ptali na vysvědčení, zkoušeli je z dopravních předpisů a za odměnu jim dávali drobné dárky.

Děti tuto akci vítají. Věta školáka ZŠ F.L.Č. Jana Lukeše je sama o sobě výmluvná: „Je to dobře, někteří řidiči jsou hrozní. Šel jsem jednou na přechodu na zelenou a málem mě porazilo auto. Ten pán jel na červenou.“ Podle Novákové je za poslední roky, kde policie hodně sází na prevenci, znát posun v myšlení dětí. „Berou to vážně a chápou, jak je provoz nebezpečný.“

Včerejší akce není žádnou novinkou. Do popředí zájmu ji však více dostává současná situace na silnicích. „Jen za hodinu, co tu stojím, jsem napočítal 15 řidičů, kteří za jízdy telefonovali,“ řekl policista Tomáš Javůrek. Jeho stanoviště bylo na křižovatce u Hvězdy.

Loni 1. července vešel v platnost nový silniční zákon a bodový systém. Po počátečním poklesu nehodovosti a přestupků se vše vrátilo do starých kolejí. „Bodový systém už není pro řidiče žádnou hrozbou,“ tvrdí jeden z policistů.