Prohlédnout si policejní práci zblízka, taková možnost se včera naskytla dětem ze ZŠ Štěkeň. Při celorepublikové akci Jezdíme s úsměvem dbaly společně s dopravní hlídkou na dodržování předpisů na silnici. Za správné nebo chybné chování odměňovaly pak řidiče obrázkem usměvého nebo zamračeného autíčkem.

Za hodinu zastavily děti s policisty třináct aut. „Jen jediný řidič měl prohřešek a dostal zamračené autíčko, nebyl totiž připásaný. Ostatní odjeli s usměvavým obrázkem,“ zhodnotila akci policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

„Bylo to super. Dávali jsme pozor na to, které auto jede přes ves více než padesát a volali jsme i vysílačkami,“ vyprávěli nadšeně své zážitky Martin Pechouš a Marek Kováč. Ti prý budou od teď neustále svým rodičům připomínat, že mají jezdit s pásy.

Učitelka Dana Petrášová si myslí, že podobná akce je pro žáky vhodná. „Je to pro ně obrovský zážitek. A mají navíc jedinečnou možnost vidět, jak celý proces od naměření rychlosti až po kontrolu policejní hlídkou funguje,“ uvedla.

Podobné akce pořádá policie několik let a podle výsledků se řidiči chovají stále zodpovědněji. „Zamračených obrázků rozdáváme čím dál tím méně. Loni jsme byli na Vodňansku a z šestadvaceti řidičů se dopustilo přestupku pět. Letos zatím jeden, ale koncem měsíce jedeme ještě do Volenic. Tak uvidíme,“ dodala Nováková.