Jednoho tatínka, který pravidel moc nedbal, načapali policisté ve Strakonicích právě při akci Zebra se za tebe nerozhlédne. „Policisty zaujal tím, že nebyl připoután a v autě seděly děti. Součástí silniční kontroly byla také dechová zkouška. Výsledek byl pro samotné policisty překvapující, naměřené hodnoty překročily 1,5 promile alkoholu,“ uvedla k případu policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Aby se z dětí stali lepší řidiči, policisté je s pravidly o tom, jak se chovat na silnici, seznamují už od útlého věku. Za dětmi vyrážejí do tříd a hravou formou jim do paměti vkládají pravidla silničního provozu. Jedna z posledních návštěv se konala v pátek 5. dubna v ZŠ Dukelská ve Strakonicích.

U Vodňan se plánuje nový lom na štěrkopísky v údolí Blanice směrem k Blanickému potoku. Na snímku krajina u Blanice nedaleko Krašlovic.
Těžaři plánují otevřít nový lom u Vodňan, sousední vesnice jsou proti

„S dětmi jsme opakovali pravidla silničního provozu a sotva zazvonilo, vrhly se do tříd, kde jsme prostřednictvím her a soutěží opakovali bezpečné přecházení, dopravní značky, povinnou výbavu jízdního kola a povinnosti cyklistů. Za odměnu si pak mohly prohlédnout policejní vybavení jako je dalekohled, přístroj na měření alkoholu v dechu, test na přítomnost návykových látek a další,“ popsala čas strávený s dětmi Jaromíra Nováková a dodala, že si besedu všichni skvěle užili. I tak je ale podle policistů v tomto směru důležitý především vzor rodiny a rodičovská výchova.

Do celorepublikové akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne se tento týden zapojili nejen policejní preventisté, ale také dopravní policisté a policisté obvodních oddělení. V podobných akcích budou pokračovat v průběhu celého školního roku.

Přechod pro chodce tzv. zebra
Chodce přecházejícího pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nesmí řidič ohrozit nebo omezit, to znamená, že mu nesmí vzniknout žádné nebezpečí a nesmí mu ani jízdou či vozem nijak překážet. 

Přechod pro chodce versus místo pro přecházení.Přechod pro chodce versus místo pro přecházení.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Místo pro přecházení
Naproti tomu místo pro přecházení vozovky je upravené a uzpůsobené pro přecházení chodců přes pozemní komunikaci. Řidič nesmí ohrozit chodce, který už vstoupil do vozovky, ale chodec musí dodržet veškerá pravidla, která platí pro přecházení mimo klasický přechod. Smí přecházet vozovku, jen pokud nedonutí řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. A před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe nebo ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.