V době od  7. prosince do konce roku odešlo od všech jihočeských hygieniků celkem na sedm stovek odebraných vzorků neznámého nebo podezřelého alkoholu k otestování do laboraře. 

S podněty v souvislosti s lihovinami neznámého nebo podezřelého původu se na krajskou hygienickou stanici obrátilo na čtyři sta Jihočechů. Dalšímu,  zhruba dvojnásobnému  počtu občanů pomohli pracovníci KHS prostřednictvím programu Certifikace lihovin dohledat na místě původ přinesených lihovin a poskytli jim další informace o původu lihovin tak, že nebylo třeba tyto lihoviny odesílat k analýze. "Jejich původ se totiž podařilo odpovídajícím způsobem stanovit. Na stovky se ale dají počítat i telefonické konzultace," říká mluvčí KHS František Kotrba.

Průběžně zatím obdrželi hygienici výsledky asi pěti set rozborů, na výsledek čeká část vzorků odebraných na konci roku. Informace o rozborech předávala průběžně jednotlivá územní pracoviště dotčeným občanům dohodnutým způsobem.

"Absolutní většina analyzovaných vzorků byla v pořádku. Z dosud známých výsledků analýz jsme zjistili dva problematické vzorky. V jednom případě byla zjištěna limitní hodnota povoleného obsahu metylalkoholu. Jednalo se o velmi nepatrné překročení stanoveného limitu a jako příčina nedostatku byl vyhodnocen technologický problém při výrobě, nikoliv záměr. Ve druhé případě byl problém závažnější, ve vzorku byla zjištěna přítomnost isopropylalkoholu. Přítomnost isopropanolu, který bývá součástí například rozpustidel nebo průmyslových čistidel, dokazuje, že alkohol v testované láhvi byl vyroben nelegální cestou z denaturovaného lihu. O zjištění jsme informovali policii  a případ je dále šetřen," dodává Kotrba.

KHS odesílala k analýze lihoviny s obsahem ethanolu od 20% včetně a výše, které byly vyrobeny v období od 1. 1. – 27. 11. 2012, lihoviny nijak neoznačené a lihoviny, které nebyly zakoupeny v běžné obchodní síti nebo ty,  u nichž bylo podezření, že by se mohlo jednat o padělky lihovin, jejichž seznam je uveden na webové stránce ministerstva zdravotnictví. K laboratorní analýze nebyly přijímány lihoviny s objemem ethanolu pod 20% a dále lihoviny, u nichž je prokazatelné, že byly vyrobeny do 31. 12. 2011 a jsou řádně označeny v souladu s požadavky právních předpisů. Přijímány nebyly ani lihoviny zahraniční provenience a alkohol vyrobený po 27. 11. 2012. Pro účely odběru vzorku lihoviny k analýze bylo nutné přinést lihovinu v původním spotřebitelském balení.