U Krajského soudu v Českých Budějovicích byla ve čtvrtek 17. března podána obžaloba na celkem 52 osob, které se podílely na manipulaci se státními zakázkami.

„Je mezi nimi také několik Jihočechů,“ říká dozorující státní zástupce Barnabáš Liška z Českých Budějovic. „Mezi obžalovanými je jedenáct bývalých zaměstnanců Ministerstva obrany ČR.“ Jsou mezi nimi ředitelé vojenských ubytovacích a stavebních správ a vedoucí odborů a sekcí. Na ministerstvu už většinou nepracují.

Otazníky u Vajgaru

„Ceny zakázek se většinou pohybovaly v desítkách milionů korun, jejich celková hodnota dosahuje 330 milionů korun. Týkaly se celé republiky, např. jižních a severních Čech, Prahy nebo Moravy,“ doplnil Barnabáš Liška oblasti, kam mířily státní finance na zmanipulované a nevýhodné zakázky, týkající se ubytovací a stavební správy.

„K největším patřila zakázka kolem 90 milionů v Jindřichově Hradci, další se týkala například Bechyně,“ uvedl Barnabáš Liška.

„Zakázky se týkaly ubytovacích služeb, vojenské útvary s tím neměly nic společného, šlo to mimo nás,“ řekl Deníku starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, který vojákům před lety v Jindřichově Hradci velel.

„Nevím o nikom od nás, že by v této souvislosti byl obžalován,“ dodal.

„Trestní řízení jsme zahájili v dubnu 2006, využívali jsme přitom i skrytého odposlechu,“ pokračuje Marek Belko, vedoucí expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality policejního ředitelství. „O rok později jsme provedli domovní prohlídky, zajistili materiál a zločinné spolčení jsme tak paralyzovali,“ uvedl Belko.

Při objasnění této závažné trestné činnosti prý nepotřebovali vyslýchat jednotlivé ministry obrany.

„V současné době vyšetřujeme další případy spojené s ministerstvem obrany,“ doplnil Marek Belko s tím, že do uzavření případů je ale nebude konkretizovat.

Vyšetřování tohoto případu přitom provázely průtahy.

„V roce 2008 jeden z obviněných podal žalobu na ochranu osobnosti na dozorového státního zástupce Barnabáše Lišku, zároveň byla podána námitka podjatosti vůči tomuto zástupci,“ připomíná Petr Dušek, krajský státní zástupce, s tím, že žaloba byla později rozšířena i na celé Krajské státní zastupitelství České Budějovice.

Loni byla žaloba Krajským soudem České Budějovice zamítnuta a před několika dny 15. března 2011 krajský rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze.
Na Barnabáše Lišku přicházely loni anonymy, že byl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky. Ty se prošetřily a vyvrátily.

„Anonymy přišly i k příbuzné na pracoviště nebo sousedům v ulici,“ upřesnil Barnabáš Liška s tím, že byly rozesílány ze Salcburku.

Vyšetřování bylo skončeno v březnu 2010 a necelý poslední rok pak obsáhlý spis studovali obvinění a jejich obhájci, tj. kolem stovky osob. Spis má celkem 17 750 stran a řádově dalších 40 000 stran příloh. Po celou dobu na něm pracovalo celé jedno oddělení expozitury v Českých Budějovicích, z toho čtyři policisté výlučně na této věci.

Bude plný kotel?

V nejbližších měsících ale soud s dvaapadesátkou obžalovaných nezačne.

„Tvrdit, že soud s nimi začne do konce letošního roku, by byla spekulace,“ odvolává se na složitost případu Dušek s tím, že bude třeba také najít velkou místnost nebo prostor, kde se bude líčení konat.

V úvahu svou kapacitou teoreticky přichází např. českobudějovický kinosál nebo sportovní stadion.