Těžko říci, každý si může představit, co chce. Ale pravdou je, že současný místostarosta města Strakonice Josef Štrébl (Volba pro město) nahradil ve funkci Milana Jungvirta (Strakonická Veřejnost), kterého na návrh starosty Břetislava Hrdličky (Strakonická Veřejnost) odvolalo 14 hlasy (z 21) ve středu 1. listopadu zastupitelstvo. Josef Štrébl se po letech vrátil do úzkého vedení města, jen o dveře vedle. Před lety totiž působil ve Strakonicích jako starosta. A poměrně dlouhou dobu.

„Mým úkolem a cílem je především vnést klid do práce úřadu,“ říká ke svým cílům a úkolům. Ale to není vše, jen musíme pěkně postupně…

Chtělo by se tak nějak říci - vítejte zpátky, i když o úplné přesné vkročení do téže řeky nejde. Víte, jak je to dlouho, co jste na strakonické radnici starostoval?
Díky za uvítání (smích). Vím to přesně, je to 19 let, kdy jsem skončil ve funkci starosty, což bylo v roce 1998. Je to již dlouhá doba.

Rád bych se vrátil k datu 1. listopad 2017, kdy byl zastupitelstvem na návrh starosty Břetislava Hrdličky odvolán váš předchůdce Milan Jungvirt. Od kdy jste věděl, k čemu se starosta chystá, kdy jste dostal nabídku a jaká byla vaše první reakce?

Asi dva týdny před 1. listopadem jsem byl osloven, zda bych byl ochoten o této nabídce uvažovat, kdyby k ní došlo. Odpověděl jsem, že ano, ale s tím, že bych velice nerad, aby si pan Jungvirt myslel, že za celou záležitostí stojím já. To vůbec ne. Ty problémy, které na radnici byly, jsem pochopitelně vnímal, nicméně nyní již bývalý místostarosta tady byl za jiný politický subjekt než já. Jsem sice členem koalice, ale tady šlo více o vnitrostranickou záležitost Strakonické Veřejnosti. I když…

Postupem času ale rozpory mezi starostou a místostarostou nabíraly na obrátkách. A staly se poměrně veřejnou věcí. Takže jste jistě musel vědět víc, než jen to, že mezi sebou něco mají.
Já vůbec netvrdím, že jsem o jejich sporech nevěděl. Samozřejmě, bylo to nepříjemné. Myslím si, že osoby, které jsou ve vedení města, musejí spolupracovat a vycházet si vstříc ku prospěchu celého města. Proto tady jsme, naši voliči v nás věří a my je nechceme zklamat. Věděl jsem o tom, ale chci jen říci, že jinak osobně nemám proti osobě Milana Jungvirta vůbec nic.

Teď je čas na to, jaké jste měl pocity.
To, že bude Milan Jungvirt odvolán, bylo potvrzeno dva dny před zastupitelstvem. Do té doby jsem nabídku bral jen jako možnost. Od pondělí 30. října jsem už jen zvažoval – udělal jsem dobře, nebo ne? Na jedné straně pro, na druhé proti. Hodně mi pomohlo, že dost lidí z úřadu znám z doby, kdy jsem byl starostou, což je obrovské plus. Na druhé straně jsem více méně naskočil na rok do rozjetého vlaku. Nicméně jsem se rozhodl nabídku přijmout hlavně z toho důvodu, aby se situace na radnici uklidnila. To byl hlavní důvod.

Jste zkušený komunální politik, ve funkci starosty jste byl dvě volební období (1990 až 1998). Sám nejlépe víte, že politika se nevede v rukavičkách. Ale tohle je o něčem jiném a Strakonickou Veřejnost provázejí tak trochu skandály. V prosinci 2015 ze zdravotních důvodů (oficiální stanovisko radnice) odstoupila místostarostka Helena Brejchová, nyní odvolání místostarosty. Další trhlina v pevné hrázi, chtělo by se říci. Jak mohou tyto skutečnosti občané Strakonic (a hlavně voliči) vnímat? Může to být určitý signál? Ptám se vás ne jako místostarosty, ale jako již zmíněného zkušeného komunálního politika.
K tomuhle bych se nechtěl moc vyjadřovat. Jde o problém konkrétního politického subjektu, tedy Hnutí Strakonická Veřejnost.

Zeptám se jinak. Mohou tyto události mít vliv na komunální volby 2018? Není už moc času…
To je těžké předpovídat, ale určitě to na voliče nedělá dobrý dojem. Řekl bych ale, že výsledky jakýchkoliv politických voleb jsou docela nepředvídatelné. Na toto téma jde opravdu těžko hovořit.

Sedíte na místě uvolněného místostarosty, tedy stupínek pod příčkou, kde už jste byl právě v letech 1990 až 1998. Ale už v roce 2014, potažmo po ustavujícím zastupitelstvu 6. listopadu, se ozývaly hlasy, že vy jste měl být jedním z místostarostů. Například z důvodu zkušeností, zdravých názorů na jednotlivá rozhodnutí a podobně.

Vítězná Strakonická Veřejnost si svými lidmi obsadila všechna tři křesla. Necítíte tedy nyní tak trochu zadostiučinění?
Budu mluvit úplně otevřeně. Trošičku jsem tehdy věřil, že budu osloven a to právě vzhledem k mým zkušenostem v tomto oboru. To, že Břetislav Hrdlička i Milan Jungvirt byli za doby starosty Pavla Vondryse členy zastupitelstva, moc neznamená. Když řeknu, že sedět v zastupitelstvu a řídit město je úplně něco jiného, mluvím z vlastní zkušenosti. Když jsem v roce 1990 do starostování vpadl, zjistil jsem, jak je to nelehká situace. A vše jsem se musel naučit.

Vraťme se k tomu neoslovení…
Tak to prostě bylo. Strakonická Veřejnost si podle výsledku voleb a jako jejich suverénní vítěz právem rozdělila všechna tři křesla.

Šlo o mladickou nerozvážnost? Nemyslím tím jen Strakonickou Veřejnost, ale princip.
Asi ano, mladická nerozvážnost to svým způsobem byla. Ale zřejmě také pochopitelná veliká euforie z vítězství ve volbách.

Jak zatím prožíváte svoji funkci?
Je to tvrdá práce, to bez pochyby. Milan Jungvirt se v něčem pohyboval tři roky, já jeho agendu přebírám. A také chci na sebe převzít další věci, protože chci ulehčit také panu starostovi. Ten by se měl věnovat jiným věcem, důležitým pro město, a některé záležitosti by měl nechat na svých spolupracovnících.

Je toho na něj moc. A asi se mnou budete souhlasit, že zbytečně…
Přesně tak. A to vyplývá i z toho, co se tady dělo. Další věc je, že chce být u všeho, což dost dobře nejde. Měl by nám, nejbližším spolupracovníkům důvěřovat, a rozdělit své úkoly tak, aby se mohl svých úkolů zhostil jak mu přísluší a jak se od něj očekává.

Jak si představujete svoje působení uvolněného místostarosty do příštích komunálních voleb? Co je vaším cílem?
Zopakuji to, o čem jsem hovořil už po zmíněném zastupitelstvu. Prioritní je zklidnění situace, dokončit rozdělané věci, odlehčení práce starostovi. Už jsme na toto téma hovořili a dohodli jsme se na několika věcech. Snažím se mu pomoci přesně v duchu názvu mé pozice – místostarosta.

Je třeba již zmíněné zklidnění znát na práci nově složeného sekretariátu Eva Mácková a Markéta Bučoková?
Já si myslím, že ano. Určitě se všem zaměstnancům úřadu bude lépe pracovat, když nebudou žít v napjaté atmosféře a to jistě všichni víme, že taková zde byla.

To jsou osobní věci dvou lidí, i když e-mail od Milana Jungvirta právě na téma složení sekretariátu, obvinění obou zmíněných pracovnic ze lží a kritiky práce starosty právě onu atmosféru dost přiblížil. O to víc, že se e-mail dostal i mimo radnici.
No, právě tento e-mail byl poněkud nešťastný. Ale už je to pryč. Snažím se ke zklidnění atmosféry našich úředníků, dát jim jistotu, že mohou za námi kdykoliv přijít.

Není žádné tajemství, že současné vedení města nevychází s novináři, ale novináři na oplátku nevychází moc s vedením. To však musí rozhodnout někdo jiný. Jak ale vnímáte novináře vy? Budete se v rámci svých možností snažit o narovnání vztahů mezi těmito dvěma subjekty?
Pravda je, že novináři umějí být nepříjemní, podávat věci jinak, než vlastně jsou a byly řečeny. Na druhé straně politici obecně musejí umět využít možnosti přes média propagovat svoji práci, své záměry a cíle.

Prostě oslovovat občany. Obě strany by se měly respektovat, přijímat kritiku, ale ne na úkor senzace věci zkreslovat a překrucovat. Takže odpovím, že ano, ale že to samé očekávám i od novinářů. Podle mne je důležité to, aby se psala prověřená pravda. Vím ze své zkušenosti, že když novinář napíše něco nepravdivého o nějakém člověku, tak lidé si to přečtou a odsoudí ho. Když ale vyjde pravda najevo, nikdo případnou omluvu neřeší a na dotyčném ulpívá vina. Je to pro to, že ten obviněný už ani nemá možnost se ohradit.

Kromě pozice místostarosty jste také členem představenstva strakonického pivovaru. Ten čelí ze strany bývalého vedení města dost ostré kritice. Budete stíhat obojí? Stačí na to 24 hodin a jeden lidský život?
Jsou také soboty a neděle (smích). Teď vážně. Na mé práci v představenstvu pivovaru se nic nemění. Byl jsem zvolen a neuteču rok před koncem. Mám spolehlivé spolupracovníky a nechtěl bych je opustit.

A nyní jedna otázka na závěr. Po 19 letech jste opět ve vedení města. Příští rok to bude 20 let, kdy jste z funkce starosty odešel, a na 16 let vedl Strakonice Pavel Vondrys. Zkusme nyní trochu předběhnout čas. Umíte si představit, že byste v komunálních volbách 2018 – v případě, že bude znovu usilovat o přízeň voličů – uspěl a měl byste možnost opět být starostou? Zvedl byste tuto rukavici?
(Chvilka přemýšlení). Přiznám se, že jsem o tom také přemýšlel, hlavně pro to, že mnoho lidí vzpomíná na moje působení na radnici jako starosty a těší mne moc, že v dobrém. Rok, i když tedy už necelý, je ale dlouhá doba. A ještě ani nevím, zda budu znovu kandidovat. Ale pokud by se to stalo, uspěl bych a byl bych navržen na post starosty, tuto výzvu bych se vší pravděpodobností přijal.