Na konci budou lavičky na návsi v Chyškách, nová koupelna v Mateřském centru Kvítek v Písku a také analýza potřeb a trhu pro Sladovnu. „Do konce února bude zbrusu nová koupelna s WC, jedna pro děti a jedna pro dospělé," uvedla Ivana Petrová, předsedkyně Montessori Písek, do čeho investuje Mateřské centrum Kvítek peníze z grantu.
Hlavní myšlenkou programu byla sousedská soudržnost, a proto se Era věnovala spíše malým projektům v jižních Čechách a na Moravě.
V každém regionu se „hrálo" o 115 000 korun, a to systémem, že projekt, který vybere nejvíce peněz od svých drobných dárců a sousedů, získá 50 tisíc korun, druhý 40 tisíc korun a poslední 25 tisíc korun. Navíc projekty získaly příspěvky od drobných dárců.
Peníze bylo možné přispívat od 18. listopadu do 5. ledna. Era pomohla celkem přispět na projekty v devíti regionech 1 333 878 korun.
Druhý ročník grantového programu bude otevřen již pro celou republiku a bude probíhat v druhé polovině roku 2014. 

71500 korun získal projekt úpravy veřejného prostoru v Chyškách. Grant z programu Era pomáhá regionům je 50 tisíc korun. Občanské sdružení Naše Chyšecko usiluje o velkou úpravu veřejného prostoru na návsi v Chyškách. Jedná se o pozemky v okolí kostela sv. Prokopa a farního domu. Finance sdružení využije na nákup mobiliáře zahrady a parku. Prostor bude otevřen pro veřejnost, jiný prostor pro veřejná setkání v obci není. Tyto plochy jsou již dnes hodně využívané. Řešenou plochou prochází i turisticky značené trasy a cyklotrasy, poblíž prochází i lyžařská trasa vedoucí k areálu Monínec. V obci se rozjíždí projekt k zakoupení nových varhan od známého výrobce G. Pradella, což je do budoucna příslibem větší návštěvnosti kostela.

50851 korun půjde na úpravu současného Mateřského centra Kvítek na Rodinné centrum s prvky Montessori. Grant z programu Era pomáhá regionům činí 40 tisíc korun. Rodiče, kteří vychovávají své děti v souladu s principy Montessori, v Písku nemají místo, kde by se mohli setkávat a diskutovat o výchově dětí, účastnit se seminářů a hlavně trávit volný čas s dětmi. Zatím Kvítek začal s výměnou vybavení. Původní vysoké poličky přestavěli na nízké, vhodné pro děti, svépomocí vymalovali jednu místnost. Kvítek chce rodičům s dětmi umožnit volný pobyt v centru, chce připravovat semináře a programy pro rodiny s dětmi různých věkových skupin i půjčovat Montessori pomůcky domů.

26100 korun získala písecká Sladovna na projekt analýzy potřeb a trhu pro rozšíření galerie. Písecká Sladovna, která slouží jako galerie hlavně dětem, je zároveň střediskem turistického ruchu ve městě. Nyní se připravuje další etapa její rekonstrukce, během které by měly vzniknout expozice pro nejmenší děti, ateliér pro náctileté a expozice sladovnictví.
Vedení Sladovny si uvědomuje, že pokud má Sladovna dobře fungovat pro Písek a jeho okolí, potřebuje položit ještě řadu otázek. Potřebuje se zeptat na skutečné potřeby města, možnosti a nevyužité příležitosti trhu v regionu, na které Sladovna může odpovídat a na to, co současní návštěvníci Sladovny na ní oceňují a co jim zde chybí. (pr)