Ale přesto jsem trochu zklamán. Čekal jsem větší zájem lidí - vždyť podle diskusí na internetu by měla být polovina národa bez bot, protože přes web boty nikdo moc kupovat nechtěl. "Neočekáváme, že by byl hned plný obchod lidí," říká podnikatelka Iveta Hrabáková. "Spíše to bude pozvolné a lidé budou chodit v průběhu celého dne. Alespoň doufáme," říká stále aktivní basketbalistka.

Chvíli pozoruji prodejnu a dávám jí za pravdu. Během několika minut se tady vystřídalo přes 10 lidí. Možná, že se někdo útrpně usměje, ale půl roku sem nikdo nesměl, prodejna přes internet boty neprodávala a výdejní okénko byla velmi chabá náhrada. "Lidé se hrozně bojí. A podle toho, čím naše nepovedená vláda národ straší a čím vším mu vyhrožuje, ten strach potrvá ještě dlouho," dodává Iveta Hrabáková.

I když jsem chtěl, první jsem v obchodě nebyl. Toto privilegium patřilo starší ženě jménem Marie. "Naposledy jsem tady byla loni před Vánoci. Takže si chci koupit boty. A také se tu porozhlédnout," svěřila.

Za účelem prohlídky do obchodu vstoupilo více lidí. I když byly všechny regály plné, ne každý si vybral. "Nosím kvůli bolestem nohou takové speciální boty. Bohužel je nemají. Ale to nevadí," svěřila se další nakupující.

Už minulý týden jsme se paní podnikatelkou bavili o minulosti. Iveta Hrabáková začala s podnikáním v roce 1993. "Tehdy byl opravdu velký hlad po zboží ze světa. A také jsme byli mladší a odvážnější," vzpomíná podnikatelka na dávné začátky. Nebylo to vždy skvělé a často musela hodně ustupovat, aby zboží dostala. Paradoxně velké potíže děly tuzemské obuvnické firmy. Ale vydržela a nikdy nelitovala.

Dobu od loňského března, kdy se ve Strakonicích objevil koronavius, se snaží hodnotit s nadhledem. Ale ani tak se nemůže zbavit pocitu uměle vyvolané situace. "Je to cílený útok a likvidace drobných a středních živnostníků. Premiérovi vlády Babišovi není zavřen jediný podnik, jediná prodejna s květinami. Já sice dostanu kompenzaci od státu, ale to je jen na jídlo. Ne na nájmy a udržení podniku. Ale vláda vše prezentuje tak, že dostáváme dost peněz a nic nás zavření nestojí. Jedna lež větší než druhá. Pravda je jiná - musíme si pomoci sami a ze svého," dodává Iveta Hrabáková.

Ale bojovný duch z roku 1993 zlomen nebyl. I když má v neprodaném zboží několik milionů korun a bude ráda, když něco utrží ve slevách. Ví, že už nyní musí objednávat na další rok a teprve začala prodávat. Ale věří svým zákazníkům, že pomůžou. Bez nich by to byl marný boj. "Dávám tomu čas do konce roku 2022. A pokud zase někdo přijde na podzim s uzavřením, zařídím se podle toho," dodává a na nevyřčenou otázku odpovídá: "Zavřu krám a hotovo. Děti jsou velké, už mají své životy. Žádný vychytralý politik ze mne nebude dělat blbce."