Dvě stě tisíc korun. To je částka, s jakou každoročně počítají v Česticích na úklid v zimních měsících. Jinak tomu není ani letos. Deníku to řekl Milan Žejdl, starosta městyse.
Odklízení sněhu si v Česticích dělí podle strojů. „Techniku máme z části svoji, tou uklízíme především chodníky a menší uličky, kam by se těžká technika nedostala. Část techniky máme dohodnutou smluvně s místní stavební firmou," vysvětlil starosta.
Posyp komunikací zajišťuje Správa a údržba silnic (SÚS) Strakonice na základě smlouvy. Provádí se ale až po provedení údržby silnic II. a III. třídy, které má SÚS Strakonice ve správě.
Se současnou kalamitou se popasovali dobře. „Ve čtvrtek, kdy se sníh sypal, to bylo horší. Především v lokalitě rodinné zástavby. V současné chvíli sníh odvážíme na obecní pole, aby byly průjezdné oba pruhy a ne jen jeden," popsal. Dodal, že dnes už by měl být městys připravený na další případnou sněhovou nadílku.
Spolupráce s místními lidmi byla stejná jako jinde. Někteří obyvatelé neváhali a přidali ruku k dílu a zapojili se do úklidu chodníků. Jiní zase čekali, až to za ně někdo udělá. „Ten, kdo byl zvyklý si svůj chodník uklízet, uklidí ho i dnes. Ten, kdo na to zvyklý nebyl a brblal, brblá stejně jako před dvaceti lety," krčil rameny Milan Žejdl.
Podobně jsou na tom i v Hoslovicíh. „Lidé spíš volají, že nemohou vyjet," řekl starosta obce Miroslav Votík. Na zimu jsou tam ale zvyklí. „Jsme na Šumavě a ne v Praze. Tady kalamita vypadá jinak," směje se. Úklid obce zvládli bez problémů. S plužením jim smluvně pomáhá místní podnikatel, posyp zajišťuje cestmistrovství Volyně, které spadá pod SÚS Strakonice. „Mají tu sklad posypových materiálů, takže se sem dostat musí," popsal.
Sníh zatím z Hoslovic nevyvážejí. „Do boků se ještě něco vejde. Pokud ještě něco spadne, tak asi budeme muset. Uvidíme," zakončil.
Hoslovičtí zvládají zimní úklid s rozpočtem ve výši sedmdesát tisíc korun.