Stavba toalet začala ale nepopulárním kácením dřevin. „Ty museli novému objektu ustoupit. S náhradní výsadbou ale město začalo už letos zjara, kdy byly do okolí nových toalet vysázeny vzrostlé buky lesní a šeříky pekingské,“ upřesnila mluvčí radnice. Toalety Strakoničtí řeší typovou kontejnerovou buňkou na ploše o rozměrech 5 x 2,78 m a výšce 2,62 metru. „Toalety budou celoročně přístupné v jakoukoliv denní dobu,“ dodala. K dispozici bude kabina pro ženy a hendikepované osoby, kabinu pro muže a technická místnost. „Vše je v provedení antivandal,“ popsala s tím, že samozřejmostí je bezdotykové mytí rukou, dávkovač mýdla, osušovač. Jednotlivé kabiny toalet budou vybaveny i proti nechtěnému dlouhodobému pobytu. „V takovém případě se dveře automaticky odemknout po uplynutí nastaveného patnáctiminutového intervalu,“ doplnila.

Součástí okolního vybavení bude stojan na kola. Stavba je volena tak, aby doplňovala městskou architekturu a nepůsobila v daném místě rušivě. Fasáda bude ve světle šedém odstínu. Vstup do toalet zajistí mincovní automat. „Se stavbou nové městské toalety bude úzce souviset i oprava asfaltového povrchu parkoviště, nová přístupová betonová dlažba a terénní a vegetační úpravy v blízkosti toalety,“ uzavřela Markéta Bučoková.

Stavbu zajišťuje strakonická firma Prima, a.s., a vyjde 2 760 293 korun. Toalety by měly být dokončeny a předány pět měsíců od předání staveniště, tedy zhruba v polovině prosince letošního roku. Jedná se již o třetí automatickou toaletu ve Strakonicích. První vyrostla na parkovišti na Beranově dvoře, druhá byla otevřena letos v lokalitě Pod Hvězdou.