„Zvykli jsme si na ně, neubližují a ani neškodí,“ říká jeden z místních obyvatel. Vodní tvorové jsou natolik domestikovaní, že kolem nich můžete procházet aniž by se báli. Dokonce loudí o pamlsek a když jim dáte třeba jablko, zamíří s ním hned do vody. A protože nemají přirozeného nepřítele, množí se pokojně dál.

Podle starosty Obecního úřadu v Sousedovicích Pavla Polanky ale zas tak neškodné nejsou. „Podvrtaly cestu na Kraselov, takže když přišla větší voda, už byl problém a museli jsme řešit její opravu,“ dal jeden příklad.

Přádelna.
Zachránili klenot, zbyla jen ruina. To je přádelna ve Strakonicích

Jaké zvíře ale nutrie hlavně je? Velký hlodavec původem z Jižní Ameriky, ve světě často chovaný na kožešinu (ceněnou zejména ve východní Evropě a střední Asii) a maso. Velikostně se nutrie nacházejí přibližně mezi ondatrou a bobrem – tělo dospělé nutrie je dlouhé 40 až 70 cm, ocas je dlouhý 30 až 45 cm. Dospělé nutrie váží obvykle 5 až 6 kg, dobře živený alfa samec může dosáhnout 10 kg.

Smiradice ale nejsou na Strakonicku zdaleka jediná obec, kde se tento vodní hlodavec, zvaný také vodní krysa, řekomyš americká, řekomyš bonárská, bobr bahenní či bobr jihoamerický, objevuje. Jejich výskyt se už potvrdil přímo v Sousedovicích, dále v Mutěnicích, v Katovicích a dalších obcích.