„Padaly tady kroupy velké jako nehet od malíčku. Kolem desáté hodiny to přišlo. Zvedl se vítr a začalo se blýskat,“ popisuje Jaroslava Bohačíková pozdní večer z neděle na pondělí ve Vojnicích. „Silně pršelo, vítr hnal déšť do oken. Protože jedno okno špatně těsnilo, začala mi voda vtékat i dovnitř na parapet. Rychle jsem ho obkládala ručníky. Bouřka přišla velmi rychle, ale zase rychle odezněla,“ popisuje svůj zážitek.

V pozdním večeru z neděle na pondělí se přehnala silná přeháňka nad více místy Strakonicka. Silný déšť zasáhl také Sedlici. Podle starosty Sboru dobrovolných hasičů Sedlice Karla Ambruše přišla průtrž mračen také tam přibližně kolem desáté hodiny večer. „Byla to veliká, silná přeháňka, ale bez krup. Neměli jsme žádné hlášení o tom, že by někde něco způsobila,“ řekl.

V meteorologické stanici Kocelovice naměřili z neděle na pondělí 16,5 mm srážek. Ani tady kroupy nezaznamenali, pouze silnou přeháňku.

Bez výjezdu

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje neměl během pozdního večera ani noci na Strakonicku v souvislosti s bouřkou žádný výjezd.
Slabý déšť by se mohl objevit i další dny. Podle Jaroslava Hintermüllera z meteorologické stanice v Českých Budějovicích ale nehrozí lokální záplavy. „Srážky budou slábnout, v dalších dnech očekáváme vylepšování počasí,“ uvedl.

Podle meteorologů nedělní bouřka nabírala na intenzitě od Strakonicka směrem k Příbrami, odkud se v plné síle dostala nad Prahu.

Předpověď

V příštích dnech meteorologové předpovídají polojasno až oblačno. Místy by se mohl objevit slabý déšť, zejména na Šumavě. Slabé přeháňky se mohou ojediněle objevit ve středu i ve čtvrtek, ale počasí se bude dále vylepšovat.