Volně pobíhající pes plemene cane corso měl v pátek 28. února zakousnout ve Volyni štěně německého ovčáka patřící Jiřímu Kolouškovi, který má současně chovnou stanici tohoto plemene.
Majitelka psů Jaroslava Matulková z Volyně ale fakt, že by její pes štěně zakousl, rezolutně odmítá. „Psa jsem měla to dopoledne u sebe. Pan Koloušek si psa utýral sám a toho, že mi psi občas utečou, jenom využil. Incident jsem na policii ohlásila já," tvrdí.
To je podle Jiřího Kolouška nesmysl. Potvrzuje to prý i veterinární zpráva. „Nechal jsem si štěně prohlédnout 
u veterináře, který potvrzuje, že štěně bylo zakousnuto," dodává dlouholetý chovatel.
Spor tak skončil na policii. „Věc se v současné chvíli vyšetřuje, policisté čekají na písemnou veterinární zprávu," uvedla k případu mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.
Starosta města Volyně Václav Valhoda o problému se psy ví. „Paní Matulkovou už kvůli tomu několikrát řešila přestupková komise. Má porušený plot a psi jí často utíkají. Lidé mají strach. Snažíme se situaci řešit, paní Matulková však nikoliv," shrnul.
Jaroslava Matulková Strakonickému deníku řekla, že se obyvatelé jejích psů už bát nemusí. „Mám kolem domu elektrický ohradník, takže už neutečou," uzavřela.
Psi plemene cane corso byli dříve využíváni jako váleční 
a arénoví psi. Dnes jsou to spíše společníci, kteří potřebují důkladný výcvik.

Cane corso

Cane corso pochází ze starořímského psa molosského typu Canis Pugnax, který byl používán jako válečný a arénový pes. Po pádu Říma a s postupem doby se upustilo od jeho původního účelu a začal se čím dál tím více používat jako lovecký a hlídací pes. Dnes se využívá jako společník.

Toulavé zvíře odchytí technické služby

Zatímco ve Strakonicích, Vodňanech i Blatné řeší odchyt psů městská policie, Volyně ji nemá. Problém tak řeší technické služby. Deníku to řekl starosta města Václav Valhoda. „Na odchyt psů tam máme vyškoleného pracovníka. Pokud někdo potřebuje řešit problém toulavého zvířete, může zavolat mně, na technické služby či na policii," zmínil se.
Problém toulajících se psů, kteří v poslední době děsí místní obyvatele, podle něj není nijak častý. „Vzpomínám si, že podobný případ jsme řešili před dvěma lety. Tehdy u školy pobíhal pes a děti se ho bály," doplnil.
Zvíře, které pracovníci technických služeb odchytí, putuje do odchytových kotců v areálu. Následně jsou provedena nezbytná veterinární ošetření. Pokud se o něj do pěti dnů od odchytu a oznámení nálezu nepřihlásí majitel či nový zájemce, putuje zvíře do psího útulku. Nejbližší je ve Strakonicích.