Bez teoretických, praktických znalostí a bez kontaktů na ostatní pivovarníky, se kterými se během studia seznámil, by to nešlo. „Vzhledem k tomu, že jsme začínali v roce 2020 a hned poté přišel covid a opatření s ním spojené a také rok 2021 se nesl v duchu různých omezení, to byla jízda,“ pokračuje David Velek.

Úplně první pivo, které uvařili, byla takzvaná technologická várka, kterou se propláchl pivovar a šla na kanál. První pivo, které šlo do prodeje, bylo svrchně kvašené 11 ALE. Tím začali a dodnes jeho varianty vaří.

Proč ale slogan Hrr na něj!? „To je dobrá otázka. Na nápad přišel kamarád Broňa, který nám dělá design a grafiku. Ono je to vlastně heslo pivovaru. Já jsem vymyslel názvy piv spojené s husity, když máme blízko Čejetic bitevní pole u Sudoměře, a Broňa vtipně parafrázoval husitské: Hrr na ně! na naše Hrr na něj!"

Některá piva mají názvy spojené s husitstvím, jako jsou Práče (11 ALE) a Hejtman Jan (12 ležák). V nabídce je také extra chmelené Golden pig (11 IPL), pšeničné pivo a polotmavý speciál. V letní sezoně vaří lehké 10stupňové Velocipedo.

Zemědělci ze Strakonicka si dali ráno sraz na bývalém letišti v Přešťovicích.
I zemědělci ze Strakonicka a Písecka vyrazili na hraniční přechod Strážný

Piva z Čejetic jsou hořká, suchá (bitr), světlá i tmavá, taky blonďatá s nádechem hřebíčku, banánu a tropického ovoce. Široký výběr a rozmanitost.

K výstavu David Velek říká, že v globálním měřítku jde o minipivovar, ale lepší slovo je české pidipivovar. „Máme 300litrovou varnu a vaříme 50 x do roka, takže je to jednoduchá matematika. Naše ambice není vařit 2x až 3x tolik a pak nevědět co s tím. Náš úkol je vyrobit, všechno sami prodat, a to se nám daří,“ říká.

Vloni uvařili speciální várky světlého a polotmavého 20stupňového piva vařeného dvojitou dekokcí. Je to těžká a na čas náročná pivovarská disciplína. Ale povedlo se! A na Vánoce připravili limitovanou edici těchto piv v balení se sklenicí a vše se okamžitě prodalo.

Klientela je podle pivovarníka bezva, místní underground, milovníci malých pivovarů z celé republiky, ale už je také navštívili pivaři z Anglie, Itálie, Francie, Německa, USA, Ekvádoru a Panamy. Nesmí opomenout vodáky, cyklisty, koloběžkáře a turisty, kteří Hrr na něj! navštěvují především v letní sezoně, kde najdou odpočinek a pohodu v pivovarském dvoře. „Chystáme také naši Slavnost májového ležáku a na podzim již druhý ročník Oktoberfestu, kde si přijdou na své nejen milovníci piva, ale i dobré muziky. Dej Bůh štěstí,“ loučí se pivařským pozdravem David Velek.

V letošním roce se chce čejetický pidipivovar zaměřit na nové odrůdy českých chmelů a použít je ve svých pivech jako zpestření pro zákazníky.