Umělci vytváří na náplavce celkem pět obřích soch, které se budou vztahovat k 777. narozeninám města Písku. Pokračují tak v tématu z loňského roku, které kvůli koronavirové pandemii nemohlo být dostatečně naplněno.

Letošní písková díla půjdou zpět ke kořenům, ze kterých město vyrostlo. Díla s alegorickým námětem „Písek, město z písku na vodě“ ztvární pět prvků mytopoetického příběhu o založení Písku – pět neviditelných sil vedoucích ke vzniku města, kde se cesta vody spojila s dílem lidí. "Bude se pracovat s odrazem z vody, proto jsou sochy posunuté na jiné místo, než bývaly. Každá socha bude zobrazovat jedno písmeno ze slova Písek a obsahovat klíčové atributy, které toto písmeno obsahují," vysvětlil sochař Marian Maršálek.

Vytvořit jednu sochu trvá zkušeným umělcům čtyři až pět dní. "Jeden den se písek dusá, pak se postupně odbedňuje. Postupujeme z vrchu dolů. Jakmile je socha hotová, povrchově se ošetří speciálním nástřikem, aby lépe odolala vlivům počasí," upřesnil sochař. Při práci pomáhají oběma umělcům nejrůznější špachtle, lžíce, hladítka, ale i hrubší nástroje, jako je lopata nebo rýč.

Otevření galerie pod širým nebem je plánováno na pátek 21. května v odpoledních hodinách. Proběhne ale bez vernisáže a navazující akce Pískoviště, která byla přesunuta na závěr letních prázdnin. Za příznivých podmínek zůstanou sochy volně ke zhlédnutí do podzimu 2021.