Anita Růžičková
Bydliště: Strunkovice nad Volyňkou
Věk: 61 let
Povolání: Chovatelka
Záliby: Psi, zahrádka, knížky
Životní motto: Pes – nejlepší přítel člověka.

Jakou psí rasu máte v oblibě?
Zlaté retrívry. Mají mnoho pozitivních povahových rysů. Snadno se vycvičí a vychovají díky jejich vysoké inteligenci. Také k dětem se skvěle chovají.

Víte přesně, kolik jste již v životě měla psů?
Když pomalu počítám, tak se dostávám k číslu sedm. Mám je opravdu moc ráda.

Je nějaký pes, na kterého v životě nezapomenete?
Na moji první fenku Arinku jsem nedala dopustit. Byla to rozená psí hraběnka. Byla tak chytrá, že dokázala pokárat své mladší kamarádky, když zrovna zlobily. Byl to úžasný pes.

Už se někdy vašemu psovi „povedlo" zakousnout nějaké lesní zvíře?
Musím říct, že bohužel ano. Byl to pes Miki, neuvěřitelně aktivní jedinec. Byli jsme zrovna u lesa, když uviděl pasoucí se srnku.
Neváhal, rozběhl se a … Však asi víte, jak to dopadlo. Po mém poněkud ostřejším pokárání ho už ale choutky po čerstvém masu nikdy nepřepadly.

Jsou vaši psi spíše na hlídání, nebo to jsou tzv. miláčci domova?
Moji pejsci jsou především vítací typy! Přivítají každého s něhou a láskou. Samozřejmě také mají svoji hlavu. Fenka Sára, když se jí někdo jednoduše řečeno nelíbil, se dokázala chovat jako vlk. V životě však nikomu neublížila. Obecně vzato jsou však ti moji lumpové spíše miláčci domova.

Měla jste někdy štěňátka? Jak probíhá porod?
Ano, štěňátek jsem měla hodně. Porod trval třeba celý den či noc. Pro onu fenku je to neuvěřitelně těžký moment. Vždy jsem se jí snažila co nejvíce pomoci.
Například Sáře se jednou narodilo i třináct štěňat. Většinou to však bývá tak po sedmi.

Prodáváte štěňata, nebo je rozdáváte?
Vždy jsem je spíše prodávala. Takto inteligentní zvíře má svou cenu. Je dokázáno, že zlatý retrívr je nejlepší psí variantou pro slepce.

Máte nějaký speciální „psí" zážitek, o který byste se s námi chtěla podělit?
Zážitků je spousta. Když už jsme ale u těch štěňat, tak se mi jednou nevědomky dostala na zahradu a zničila veškeré kytky. K neuvěření, jak se dokážou vyřádit.
Avšak mnozí by si mysleli, že jsem je nějak potrestala. Kdepak, taková nevinná stvoření nelze trestat. Prostě nezbylo než to hodit za hlavu…

Absolvovala jste s nimi někdy nějaké soutěže krásy či závody?
Ano, mnohokrát. Jedná se hlavně o psí výstavy, soutěže krásy. Byla jsem v Bernu, ve Vídni nebo v Českých Budějovicích. A i úspěchy se dostavily.
Například Dita byla dvakrát druhá, Arinka třikrát třetí nebo Baron také dvakrát druhý. Sice nikdy nevyhráli, ale z několika stovek vybíraných to není vůbec špatné.

Dokážete si život bez psů představit?
Absolutně ne. Dokud budu moci, psa budu mít vždy. Pes nelže, nekrade, nepodvádí, nevytváří intriky a miluje láskou bezpodmínečnou.

Roman Škoda