V příštím roce nás čeká jen jeden, a to v květnu. Rok 2026 bude další, kdy pátky 13. budou zase tři, a to jako letos v únoru, březnu a listopadu. V každém roce se ale vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého. Jednoduchými počty dojdeme také k tomu, že pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí.

close Ilustrační foto zoom_in Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. A na celém světě se setkáte s lidmi, kteří budou tvrdit, že je to den smůly. V některých hotelích chybí pokoje číslo 13, třinácté poschodí byste tam také marně hledali. Závodníci formule 1 třináctku pro jistotu úplně zrušili. Některá města nemají třináctou ulici, jinde zase chybí čísla domu, samozřejmě jak jinak než třináct. Některé černé odhady tvrdí, že v pátek třináctého je více dopravních nehod, zranění a více lidí, kteří skončí v nemocnicích. Tyto údaje však oporu v žádných statistikách nemají.

Na druhou stranu zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za nešťastný den.

Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt."

Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatri-skaidekafobie.

Víte, pro koho byl pátek 13. osudovým dnem? A chtete vědět, zda jsou vaši známí pověrčiví? To najdete ve Strakonickém deníku v pátek 13. listopadu!