Partička sedmi parašutistů ze Strakonic, Prahy a Českých Budějovic vytvořila ve středu na strakonickém letišti český rekord v přesnosti seskoku padákem s vlastnoručním balením padáku. Do České knihy rekordů byli zapsáni celkem 213 seskoky od svítání do soumraku.

„Původně jsme chtěli trénovat na soutěž Strakonický fez, na kterou se chystáme v sobotu. Najednou jsme začali uvažovat o tom, kolik seskoků bychom asi udělali za celý den a prvotní myšlenka byla na světě,“ říká jeden z parašutistů Radim Bednář.

V 5.24 hodin ráno se tak postupně dvě tříčlenná družstva začala vznášet v Cesně do výšky 700 metrů každých dvacet minut až do západu slunce ve 20.47. Nahoru se letadlo dostávalo přibližně za šest minut. Seskok trval kolem čtyř a balení padáku asi deset minut.

„Kolem deseti patnácti seskoků za den má za sebou každý z nás. Více jsme zatím nikdo neskákali. Ale věříme, že tak pětatřicet jich zvládneme,“ říkal ještě ve středu dopoledne Bednář.

Bylo kolem 11 hodiny a partička kluků měla za sebou patnáct seskoků. Většina z nich si stěžovala na bolesti rukou. „Je prudký vítr a ukočírovat ve vzduchu padák, dá docela zabrat,“ svěřili se parašutisté. Největší krize prý na ně ale přišla kolem pětadvacátého seskoku. Přišla únava a začali se ozývat také bolesti šlach.

Vše ale nakonec dobře dopadlo a parašutisté obdrží příští týden certifikát o svém rekordu. „Uznán bude jak rekord skupiny, tedy 213 seskoků, tak výkon nejlepších jednotlivců. Jedenačtyřicet seskoků Radima Bednáře, Martina Kabla a Jiřího Černého,“ řekl včera za organizátory Dan Dorazil.
Parta parašutistů původně chtěla na podobný „maraton“ vyrazit až napřesrok. Jejich cílem bylo překonat hranici čtyřiceti přeskoků. Tu nakonec zvládli ještě letos. Možná pro ně bude příští rok motivací světový rekord, který je 860 seskoků za jediný den.