V Malenicích, kde trávila volné chvíle s režisérem Zdeňkem Podskalským, na ni lidé vzpomínají v dobrém. „Potkala jsem se s ní jednou nebo dvakrát v obchodě na nákupu. Dobře se znala s prodavačkami a pamatuji si, jak jim v létě, kdy bylo strašné horko, koupila nanukový dort,“ vzpomíná paní Petra, která zde žije 10 let, a dodává: „Když někde zazní jméno Jiřina Jirásková, okamžitě si vybavím komedii Světáci.“

S úsměvem vzpomínají také blízcí sousedé vily v malenickém Zámostí. „S panem režisérem vždy přijeli žlutým žigulíkem. Paní Jirásková byla noblesní dáma, ale i velmi skromná a příjemná. Byli jsme rádi, že tu máme tak slavnou herečku. A hezkou. Jednou jsem ji viděl v plavkách na zahradě a musím i po letech přiznat, že to byla krásná žena,“ vzpomíná další z obyvatel Malenic.

Vzpomínky slavných

Jiřina Jirásková byla nejen skvělá herečka s obrovským záběrem, ale i vynikající kolegyně.

Valérie Zawadská.Valérie Zawadská.Zdroj: Deník / RedakceTak na přední českou herečku a ředitelku vinohradského divadla vzpomíná herečka Valérie Zawadská. „Vzpomínám si na chvíli, kdy jsem ji viděla poprvé. Bylo to v Divadle na Vinohradech v komedii Přišel na večeři, kde hrála s Milošem Kopeckým. Její role byl němá, přesto podala tak brilantní výkon, že se na to nedá zapomenout,“ dodává Valérie Zawadská.

Pracovně se spolu obě herečky setkaly v roce 1993 na natáčení drama Zámek v Čechách. „Jiřinka v tomto skvostném filmu zahrála stárnoucí hraběnku, která chce po svém vypovězení z rodového sídla na něm oslavit 70. narozeniny. Umíte si v té roli představit někoho jiného? Já ne! Ale kromě toho dokázala vést, poradit a pomoci. Velká profesionálka, navíc velmi noblesní dáma. Ani nevíte, jak upřímně závidím Alence Mihulové (komedie Sestřičky – pozn. autora) nebo Aleši Cibulkovi, že měli tak úzký pracovní i soukromý vztah,“ dodala Valérie Zawadská.

V různých rozhovorech pro jiná média na Jiřinu Jiráskovou vzpomíná i režisér Zdeněk Troška. Ten ji obsadil do trilogie Slunce, seno… i v době, kdy měla potíže se sháněním práce. „Jen tak k sobě nikoho nepustila, na rozdíl od režiséra Podskalského, který byl velký lidumil. Držela si okázalý odstup, čímž si způsobila dost nepřátel,“ zmínil pro Aha! Zdeněk Troška.

Jiřina Jirásková byla v letech 1990 až 2000 ředitelskou Divadla na Vinohradech. V té době také došlo k několika pracovním i osobním rozepřím s mnoha kolegy.

Manželem Jiřiny Jiráskové byl herec Jiří Pleskot, za kterého byla vdaná dva roky. Později žila 27 let se svým životním partnerem Zdeňkem Podskalským.

Jiřina Jirásková zemřela po dlouhé nemoci 7. ledna 2013 ve věku nedožitých 82 let. Pohřbena byla 19. ledna v Malenicích, kde jsou pochováni také oba její životní partneři.