„I přesto, že jsme veřejnost opakovaně vyzvali, aby předložili jména svých předků, kteří se zúčastnili bojů obou válek, nebyl seznam doposud sestaven,“ zmínila tisková mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková s tím, že pro tento účel měl nově památník obsahovat dvě kamenné desky, do kterých by jména byla vytesána.

Památníky padlým jsou nesmazatelnými symboly vděčnosti, cti a paměti. Blíží se doba, kdy vzácná historická památka u kostela sv. Václava ve Strakonicích projde rekonstrukcí, aby získala nový život, v paměti lidí by měla udržet i hrdiny, kteří obětovali svoje životy ve jménu svobody.

Fundus kamera.
Umělá inteligence pomáhá lékařům ze Strakonic vyšetřit zrak u diabetiků

Historie památníku sahá do doby dvacátých let minulého století, kdy byl postaven jako výraz vděčnosti. Následně pak v padesátých letech začala být stavba památkově chráněna. Avšak průběhem času a důsledkem klimatických podmínek, opotřebení a nekvalitního sesedajícího podloží, nutnost opravy začala sílit. Město tedy vyhlásilo výběrové řízení na dodavatele oprav památníku. Zakázku získala firma PV STAV, s. r. o., která svou nabídkovou cenou zvítězila. Za celkovou cenu díla přibližně 1, 7 milionu včetně DPH zrekonstruuje pomník do konce září letošního roku.

Město s projektem rekonstrukce památníku podalo do výzvy Ministerstva obrany žádost o dotaci v rámci V. Výzvy na zabezpečení péče o válečné hroby. S žádostí uspělo a získalo dotace ve výši 360 tisíc korun.