Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje (ZZS) má sedm oblastních středisek, které provozují 32 výjezdových základen. V denním provozu je celkem 55 výjezdových skupin, z toho 39 rychlé zdravotnické pomoci, šest rychlé lékařské pomoci a 10 Rendez-vous a jedna posádka letecké záchranné služby. Noční provoz zajišťuje 50 výjezdových skupin. Za rok vyjíždí záchranáři ZZS JčK k více než 80 000 zásahům, tj. v průměru k 220 zásahům denně.

Že je něco jinak, pocítili hned na jaře i na zdravotnickém operačním středisku, kam si volají lidé o pomoc. „V jarní vlně bylo zahlceno dotazy od volajících, hovory se výrazně prodloužily, probíhaly konzultace s infektology a epidemiology, operátoři museli v každém hovoru standardně zjišťovat důležité anamnestické údaje v souvislosti s covid a tyto informace předávat výjezdovým skupinám,“ potvrdil vedoucí lékař střediska.

Náročnější jsou samozřejmě také výjezdy všech posádek: záchranáři musí používat adekvátní ochranné pomůcky a po každém výjezdu dekontaminují jak sebe, tak sanitky. „Všichni se najednou museli naučit postupovat jinak, co se týká určitých režimových opatření, ale přitom musíme stále poskytovat standardní profesionální péči všem pacientům tak, aby v závěru pacient nepoznal rozdíl ve srovnání s předchozími lety,“ upozorňuje Jan Jakub Hájek. „Museli jsme se naučit i jiné postupy, například během kardiopulmonální resuscitace atd.“

Koncept kavárny Lanna není pro žádné kavárenské povaleče, ale pro lidi s aktivním přístupem k životu.
Firmového Oskara v kategorii Tradice 2020 bral českobudějovický Koncept Lanna

Chyběla i polovina personálu, pacient nesmí nic poznat

Pokud jde o stránku personální, jihočeská záchranka se, stejně jako jiné organizace, od podzimu potýká s nemocností a nařízenými izolacemi v řadách operátorů, záchranářů i lékařů. „Je proto nutné i odsloužit směny za tyto kolegy, což samozřejmě s aktuálně zvýšenými pracovními nároky nevede k úplné psychické pohodě, ale opravdu je pro nás prioritní, aby případnou únavu pacient nepoznal,“ říká Jan Jakub Hájek. „Všichni doufáme a vyhlížíme to pomyslné světlo na konci tunelu, kdy si všichni budeme moci vydechnout a začít opět pracovně žít tak, jak jsme byli zvyklí.“

Kde všude sídlí záchranka? V Jihočeském kraji je dvaatřicet základen.Kde všude sídlí záchranka? V Jihočeském kraji je dvaatřicet základen.Zdroj: ZZS JČK

Na podzim se stávalo, že na operačním středisku byla v karanténě nebo izolaci najednou až polovina personálu. „Nakonec jsme ale i tento výpadek zvládli bez toho, aniž bychom museli nějakým způsobem omezovat provoz nebo aby volající pocítili sníženou dostupnost záchranné služby,“ říká vedoucí ZOS. „Z tohoto důvodu jsme i zřídili paralelní zdravotnické operační středisko, které fungovalo téměř tři měsíce a dva operátory ve směně jsme dislokovali na toto pracoviště, aby došlo ke snížení kontaktů.“ Teď je toto pracoviště v pohotovosti a v budoucnu by ho mohli využít třeba operátoři, kterým byla nařízena karanténa.