Ženu oslovil neznámý pachatel na portálu Vinted, kde předstíral zájem o zboží, které zde nabízela. Aby údajně mohl dokončit objednávku, požadoval po ženě zaslání e-mailové adresy, na kterou jí následně zaslal zprávu obsahující podvodný odkaz. Žena v odkazu odsouhlasila „potvrdit prodej“, což jí přesměrovalo na podvodné stránky portálu Vinted, kde pro dokončení měla vyplnit údaje ke své platební kartě. „Tímto způsobem od ženy pachatel vylákal potřebné přístupové údaje k platební kartě a už mu nic nechybělo, aby provedl neoprávněné transakce,“ řekla tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Přestože policisté o případech občany neustále informují a varují, stále jsou pachatelé úspěšní. Nikdy nikomu nesdělujte a nevypisujte svá hesla a přístupové údaje. „Útoků na vaše peníze přibývá a jsou stále rafinovanější,“ dodala mluvčí.

Zda byste dokázali podvodné praktiky kybernetického útočníka rozpoznat a nenaletět, si můžete vyzkoušet ve vzdělávacím testu www.kybertest.cz. Vyzkoušejte si tento test nejen vy sami, ale doporučte ho také svým kamarádům a známým. Pomůžete tak snížit riziko okradení.

Zkušenost

Muž ze Strakonicka prodával na internetu ještě zachovalé matrace. „Čekal jsem, že někdo zavolá, zeptá na cenu a pak se domluvíme. Místo toho po mně dva zájemci chtěli číslo karty, navýšení možnosti výběru a pak potvrzení objednávky. Vypadalo to docela přesvědčivě, naštěstí je ve zprávách i v novinách popsána celá řada podvodů.“ Díky tomu, že „úkol nesplnil“, měli údajní zájemci smůlu a na účet se nedostali.