Ovocnář Václav Větrovec z Truskovic u Vodňan, který pěstuje višně a jabloně, letos očekává největší úbytek úrody u višní. „Jde přibližně o ztrátu 240 000 korun,“ řekl. Roční produkci višní mívá v průměru ve výši 30 tun, letos se jich v jeho sadech urodilo o 80 procent méně. Z roční produkce 350 tun jablek očekává úrodu asi 250 tun. „Pěstuji deset odrůd jablek, každá jinak dozrává. Odhaduji, že u některých bude totální úbytek, jiné se zdají, že urodí tolik, co průměrně. Některé stromy jsou zase napadeny strupovitostí,“ popsal situaci Větrovec.

Letošní rozmary počasí mají za následek menší úrodu ovoce i v sadech firmy Zemcheba s.r.o. Na polovinu jí oproti průměru klesla úroda rybízu a třešní. „Rybízu obvykle sklidíme 200 tun, letos to bylo jen 100 tun. Třešně špatně odkvetly a úroda klesla na 60 procent. Z obvyklých 120 tun se letos urodilo jen 50 nebo 60 tun,“ uvedl ředitel Jaroslav Muška. Sklizeň ostatních druhů ovoce bude podle něj v porovnání s minulými roky v průměru stejná. Podobně jako v loňském roce se v sadech firmy urodilo višní a jablek. Právě jablka v ovocnářské produkci firmy Zemcheba převažují. Její roční produkce je kolem 4 tisíc tun ovoce. Kromě třešní a rybízu pěstuje jablka, hrušky, višně a švestky.

Pokles sklizně některých druhů ovoce by se podle Jaroslava Mušky ale neměl odrazit na ceně pro spotřebitele. To samé si myslí i Václav Větrovec.
I když velkopěstitelé ovoce s úrodou nejsou spokojeni, někteří lidé, pěstující ovoce jen pro svou potřebu doma na zahrádkách, si nestěžují. „Bílého rybízu bylo ještě více než loni. I když něco uhnilo kvůli počasí. Máme rádi zahradní ovoce, které si sami pěstujeme a nekupujeme ho,“ řekla Eva Šrámková ze Strakonic.

Za pokles úrody můžou podle ovocnářů především deště, které přišly v době květu stromů.