Stadion na Sídlišti zažil včera před polednem skutečný sportovní svátek. Konalo se jeho slavnostní otevření po rozsáhlé několikaměsíční rekonstrukci.Přestřižení pásky a pokřtění oválu strakonickým pivem se jako první ujala atletická legenda Dana Zátopková.

Náklady na celou akci byly 14,7 milionu korun, z toho 5,5 milionu získalo město z grantu Jihočeského kraje. Strakoničtí sportovci tak mohou využívat nejen čtyřsetmetrovou běžeckou dráhu s umělým povrchem, ale i sektory pro skok do dálky, do výšky a o tyči, dále pro hod oštěpem a koulí. Chybí jen klec pro hod kladivem a diskem, ale ta může být instalována dodatečně podle zájmu o tuto disciplínu. Dále scházejí už jen drobnosti. Není hotov chodník mezi dráhou a hřištěm s umělou trávou. „Bude se totiž zanedlouho dělat jeho osvětlení a znovu bychom ho rozkopali,“ vysvětlil včera starosta Pavel Vondrys. Také kvůli počasí nebylo možné včas udělat bílé značení.

„Není jednoduché odpovědět na otázku, jaké jsme měli podmínky my a jaké má současná generace. Začínali jsme po válce a tak moc dobré podmínky nebyly. Ale tím, že jsme měli výsledky, jsme si je vydobyli,“ zmínila se Dana Zátopková. O nástupce podle ní není nouze. „Myslím, že cílevědomost a snaha jde vždycky ruku v ruce s mládím. To platí i dnes. A je to vidět i na výsledcích. Ať už se jedná o fenomenálního oštěpaře Železného, Špotákovou nebo Šebrleho. Všechno spěje k lepšímu. Pomalu nám ve světě začnou závidět,“ dodala.