Kolik souborů a dudáků do Strakonic letos dorazí?

Dvacet zahraničních souborů ze sedmnácti zemí, dvacet českých dospělých souborů, jedenáct českých dětských souborů, stejný počet souborů rock, folk a pop a čtyři středověké. K tomu čtyřicet sedm jednotlivců, takže celkem dorazí cca 1100 dudáků.

To je poměrně velké číslo.

Ano, to je pravda. Odvážím se tvrdit, že jde o jednu z největších účastí. na posledním festivalu bylo kolem 1000 dudáků.

- První ročník se uskutečnil v roce 1967 u příležitosti 600. výročí založení města.
- Devatenáctý ročník festivalu se uskutečnil v roce 2010 pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause a České komise pro UNESCO.
- Za zakladatele festivalu je považován strakonický dudák Josef Režný. V letech 1955 až 1961 spoluzakládal a organizoval Jihočeské slavnosti písní a tanců ve Strakonicích a později také Mezinárodní dudácký festival.

Na jaké dudáky a soubory se mohou návštěvníci těšit?

Téměř na všechny, které znají z minulosti. K nim pak přibudou úplně nové soubory například z Holandska, Anglie nebo Skotska. Bohužel však nedorazí velmi početný a tradiční turecký soubor, protože někteří jeho členové nedostali víza.

Před dvěma lety zamezil pořádání festivalu covid. Jak těžké bylo rozhodování uspořádat ho letos.

Dost těžké a riskantní. Ale věřili jsme, že se situace po dvou letech zklidní natolik, že festival budeme moci zorganizovat. Povedlo se a to je důležité.

Máte pro návštěvníky festivalu připravenu nějakou novinku?

Určitě. V pátek ve 22 hodin bude slavnostní otevření festivalu. To potrvá tak půl hodiny, a potom vypukne obrovský ohňostroj, který bude odpalován z lávky přes Otavu a z pontonů na řece.

Covid už jsme probrali. Zasáhla do organizace festivalu i válka na Ukrajině?

Méně, než jsme se báli. A pouze v oblasti ubytovacích možností, protože také do Strakonic přišlo mnoho uprchlíků. Ale vše se podařilo vyřešit.