Pavlína Tůmová a Tereza Masopustová jsou jsou žákyněmi 8. A ZŠ Dukelská. V úterý společně se svými spolužáky předaly dětem v I. A vlastnoručně vyrobené knížky na téma Drogy ne. Obě tuto knihu dostaly také – už před sedmi lety – od tehdejších osmáků. „Pamatuji si, že si ke mně sedly dvě holky, daly mi knížku s obrázky a povídaly si se mnou o drogách. Jak jsou nebezpečné, jak se bránit a podobně. Mám ji dodnes," vzpomíná Pavlína.
Tereza svoji knihu rozstříhala. „Použila jsem ji na výrobu té své. Byly v ní nádherné obrázky, které mne oslovily. Tak jsem je chtěla ukázat i těmto prvňáčkům," řekla Tereza.
Zatímco Pavlína ještě o budoucnosti moc nepřemýšlí a nemá zatím jasno, co bude po základní škole dělat, Tereza nezaváhala. „Chci jít k policii. Už od malička bych chtěla dělat něco proti kriminalitě," svěřila se.
Tradice výroby těchto knížek trvá na ZŠ Dukelská mnoho let. Posledních osm je ale osmáci předávají prvňáčkům. „Jsou složené z obrázků, které souvisejí s pojmem droga. Mají malým dětem ukázat, o jaké jde nebezpečí, kde se s nimi mohou setkat, co se člověkem, který bere drogy, děje a jak skončí. Ale také kde hledat pomoc a návod, že je hodně věcí lepších než drogy," řekla učitelka druhého stupně a výchovná poradkyně Dagmar Frühaufová.
Prvňáček Daniel Levenec už setkání s nebezpečím drogy zažil. „Viděl jsem u pískoviště na hřišti stříkačku. Ale už si nepamatuju, jestli to byla taková, jako je na obrázku s tou jehlou. Řekl jsem to paní učitelce, a ta ji uklidila," vyprávěl Tereze Masopustové nad brožurkou.
I když obrázky působily chvilkami strašidelně, většina dětí z I. A si je od starších spolužáků vzala. „Vezmu si ji a schovám líbí se mi," rozhodla se Míša Klasová.
Podle třídní učitelky I. A Hany Hruškové může kniha v určité podobě fungovat jako učební pomůcka.
Když si ji děti přinesou do školy, můžeme si o ní povídat. V tomhle věku ale spíše dětem říkáme, aby si daly pozor na jiné věci – kdyby je oslovil někdo cizí nebo kdyby jim něco nabízel," vysvětlila.
Osmáci knihy vyrábějí v rámci předmětu výchova ke zdraví. Tentokrát jich bylo 23 a výroba trvala měsíc.
Názor odborníka
Všechno, co pomáhá zmapovat nebezpečí drog a působí preventivně, je dobrá aktivita. Osobně to považuji za dobrý počin, protože s drogami se dnes setkáváme doslovně na každém kroku. Naše krizové centrum sice pracuje s uživateli drog, ale to neznamená, že tohle nevítáme. Jen bych doporučil jednu drobnost – kontaktovat někoho, kdo se zabývá protidrogovou prevencí a zkonsultovat s ním konečnou podobu knihy. Hlavně z hlediska správnosti údajů. Ale v podstatě je to opravdu jen drobnost. Celkově takovou aktivitu považuji za skvělý nápad.
Daniel Randák, vedoucí Kontaktního a krizového centra Strakonice