Ještě před třiceti lety bylo v našich zemích leváctví považováno za neakceptovatelnou úchylku a převažovala tendence leváky i násilně přeučovat na praváky (v Československu byla tato snaha oficiálně zavržena v roce 1967).

Levorukost přitom není nemoc, podle všeho je způsobena opačným rozmístěním center v mozkových hemisférách.

Podle webu českého Státního zdravotního ústavu má 7 % dospělé populace funkční převahu levé ruky. Mezi muži je větší podíl leváků než mezi ženami.

Pomůcek pro leváky je dnes na trhu dost, vznikají dokonce i specializované obchody pro leváky. Ty u nás asi nejvíce zpopularizoval americký animovaný seriál Simpsonovi, soused Homera Simpsona Ned Flanders totiž jeden takový obchod provozuje. Ostatně, nakupuje v něm i Bart Simpson, kterému autoři seriálu také vložili pero do levé ruky.

Na východě je ale levorukost stále považována za neakceptovatelnou a v arabských kulturách jde dokonce o vážné stigma. „V době, kdy byl vzácný papír a v pouštních oblastech nebyl přebytek vody, bylo nutno utírat se po vykonání velké potřeby rukou a tu nebylo možné bezprostředně důkladně umýt. Ruka, kterou se tato činnost prováděla, byla tradičně považována za nevhodnou pro jakékoliv jiné činnosti, zejména k jedení, protože v té době se nepoužívaly příbory. Levá ruka proto musela být po celou dobu jídla ukryta," píše server Wikipedia. Ukázání levé ruky při jídle je dodnes v mnoha arabských kulturách, zejména pouštních, považováno za těžkou nepřístojnost. V Indonésii se levou rukou nesmí přijímat dary, v Indii je zase považováno za neslušnost levačkou jíst.

Slavné osobnostiAlexandr Veliký, Julius Caesar, královna Victorie, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Isaac Newton, W. A. Mozart, Albert Einstein, Nicolo Paganini, Marie Curie-Sklodowská, Marilyn Monroe, Angelina Jolie, Sarrah Jessica Parker, Demi Moore, Tom Cruise, Woody Allen, Robert Redford, Keanu Reeves, Bill Clinton, Barrack Obama, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Vladimír Menšík, Taťána Vilhelmová, Josef Vojtek, Petr Korda, Martina Navrátilová, Petra Kvitová, Roman Turek a mnoho dalších.

Cítíte jako levák rozdíly?

Pavla Filová, Lenora: Já v tom, že jsem levák, žádný rozdíl nevidím. Jsem levoruká od malička, takže nepozoruji, že by mě to nějak omezovalo, jsem na práci s levou rukou zkrátka zvyklá. Pár věcí dělám pravou rukou, ale většinou všechno zůstává na levé, využívám jí více. Někdy je den, kdy ta levá ruka je opravdu levá, ale jinak žádný rozdíl není.

Tereza Dohnalová, Praha: Já už jsem se narodila do doby, kdy se leváci nepřeučovali. Sama jsem se zkoušela přeučit na praváka, ale v psaní se mi to nikdy nepovedlo. Nejvíce jsem pocítila „problém" při učení šermu nebo u lukostřelby, kde mi to na pravou ruku moc nešlo . Rozdíly jsem vlastně nikdy nepocítila. Většinou si lidé všimnou, že jsem levák, jen při podpisu.