Okresní soud ve Strakonicích má od 1. ledna letošního roku nového předsedu. Je jím soudce Roman Winkler (33). „Nemám v plánu žádné výrazné změny v chodu naší instituce. Z drtivě většiny vše poběží tak, jak to nastavila moje předchůdkyně Martina Flanderová," řekl Roman Winkler.
Do své funkce nastoupil v době, kdy největší celonárodní kauzou byla kontroverzní amnestie podepsaná prezidentem Václavem Klausem. „Je pravda, že hektičtější nástup do funkce jsem si ani nemohl přát," bere svůj postup s nadsázkou Roman Winkler. Že by ale právě tolik diskutovaná amnestie měla na práci soudců ve Strakonicích výraznější vliv a nebo dokonce zamíchala pořadím případů, odmítá. „Pořadí tzv. věcí se nemění, jen mají soudci s vyřizováním případů, souvisejících s amnestií, víc práce a méně času. To znamená jen jedno – pracují déle nebo o víkendech," vysvětlil Roman Winkler.
Roman Winkler pochází z Prahy, kde vystudoval gymnázium a posléze také právnickou fakultu na UK. „Čekatelskou praxi jsem absolvoval v Táboře. V lednu 2010 jsem byl jmenován soudcem Okresního soudu ve Strakonicích," pokračoval Roman Winkler.
V současné době žije s manželkou v Blatné.

Roman Winkler: Není na škodu přednést svoje myšlenky nahlas

Udržet prestiž strakonického okresního soudu v rámci jihočeské justice. S tím nastoupil do vedení této instituce letos 1. ledna soudce Roman Winkler (33).


Bude vám 34 let. Že jste na tak prestižním místě, je náhoda? Nebo jste do Strakonic při jmenování soudcem už šel s myšlenkou, že tuto instituci jednou povedete?
Kdepak! Ale za situace, kdy paní doktorka Martina Flanderová končila ve funkci a rozhodla se pokračovat na postu předsedkyně Okresního soudu v Táboře a tady se uvolnilo místo, rozhodl jsem se jít do konkursu.


Neboli zatahal jste tygra za vousy . . .
Prostě jsem si řekl, že není na škodu se také přihlásit a přednést nějaké svoje myšlenky, byť jsem tady jen krátkou dobu, a pokusit se přesvědčit krajský soud o tom, že můžu zastávat toto místo.


Promiňte, ale nejste přece jen na předsedu okresního soudu poněkud mladý? Nebo i ze mne už mluví starý zvyk – funkce podložená věkem?
I tuto otázku jsem při výběrovém řízení dostal. Osobně se ale domnívám, že je důležité, s čím člověk přichází. Zda má nějakou myšlenku, zda ji umí prosadit a zda má víru sama v sebe, že dokáže svůj cíl a představu splnit. Pochopitelně se může ukázat, že to nebyla dobrá volba, ale zatím nemám žádné náznaky, že bych tuto funkci nedokázal splnit.


S čím jste tedy šel do výběrového řízení a potažmo do své funkce od 1. ledna?
V první řadě zachování chodu soudu tak, jak ho nastavila bývalá předsedkyně Martina Flanderová s tím, že je nutné reagovat na současnou legislativu. To například znamená nový způsob rozhodování v rámci výkonu rozhodnutí či nová úprava v oblasti soudních exekucí. Ale to by čekalo i moji předchůdkyni, pokud by jí neskončilo funkční období, které já ze zákona nemohla opakovat.
Mne by spíš zajímalo, s čím jste přišel vy sám za sebe.
Mým přáním je, aby byl strakonický okresní soud v rámci jihočeské justice soběstačný. To znamená udržet si postavení a prestiž, kterých docílila paní doktorka Flanderová.


Bude se nějak měnit počet soudců ve vaší instituci?
O tom, kolik soudců na jednotlivé soudy připadá, rozhoduje ministerstvo spravedlnosti. V současné době je do Strakonic stanoveno deset soudců a fyzický stav je devět.


Změní vaše funkce i vaši práci? Neboli budete soudit jiné věci?
Moje práce se nezmění. Soudil jsem civilní agendu se specializací na pracovní právo a exekuce. To mi zůstává i nadále.


Jste celý den mezi papíry a paragrafy. Jak odpočíváte?
Na to je jednoduchá odpověď. Poslední měsíc jsem spíše stále v práci. Ale stavíme s manželkou rodinný domek, takže o můj relax je postaráno. Musíme ho dokončit co nejdřív.