Páchník je brouk, který pro svůj život vyhledává dutiny starých stromů, živí se totiž jejich ztrouchnivělými částmi. „Proto je právě blatenský park ideálním místem pro jeho život. Nám jde v rámci projektu také o zachování kulturního dědictví a právě místní stromy k tomu vybízejí,“ uvedla vedoucí projektu CZ-SK SOUTH LIFE Eva Ježková.

Podle starostky Blatné Kateřiny Malečkové je vedení města rádo, že se právě Blatná mohla do projektu zapojit. „Směřuje k tomu, že v parku bude bezpečněji. Stromy jsou v zuboženém stavu, majitelé zámku se snaží o jejich údržbu hlavně podél cest, ale není finančně únosné, aby veškeré zásahy v parku hradili ze svých zdrojů,“ dodává s tím, že je vděčná, že i nadále zůstává park přístupný veřejnosti. Je totiž po generace spojen s životem místních a slouží hlavně k relaxaci. „Nevím, jestli lidé přítomnost brouka páchníka v parku zaznamenají, ale budeme se jim určitě prostřednictví našich médií snažit přiblížit, jaké zásahy se v parku dějí a proč,“ dodala starostka.

Autobusová zastávka. Ilustrační foto.
Vodňany chtějí lepší autobusové spojení na Prahu

V rámci projektu se plánuje také výsadba přibližně osmdesáti listnatých stromů. Budou to duby a lípy srdčité. Půjdou na takové místa, která nám odborníci doporučí a takovým způsobem, aby byl zachován i ráz parku,“ zdůrazňuje Eva Ježková. Pod odborným dozorem entomologa a dendrologa probíhá podle ní i každý zásah na letitých stromech. „Máme stromy, kde se páchník vyskytuje, kde by se mu mohlo dařit i kde byl přesně označené a evidované za pomoci GPS souřadnic a na každý je zvolen konkrétní specifický ořez,“ vysvětlila managerka.

Marie Havelková převzala od velitele Jána Sedliačika šek na 32 000 korun. Foto: Jakub Kuneš
Byli jsme na okraji. Jak města, tak společnosti, vzpomíná zkušená vychovatelka

Populaci brouka páchníka, který dostal své označení podle specifického zápachu, který se podobá staré kůži, nepřeje moderní hospodaření. V současné době žije jen na několika místech v jižních Čechách. Jednou z nejvýznamnějších lokalit je právě park u blatenského zámku. Ten zušlechtil František Hildprant, pradědeček současné majitelky zámku Jany Hildprant – Germenisové. Po druhé světové válce však komunisté sídlo rodině zabavili a o park se více než padesát let nikdo nestaral. „Můj pradědeček budoval v Blatné anglický park se zvláštními druhy stromů a já se od revoluce snažím cíle naší rodiny znovu naplnit,“ uvedla Jana Hidprant – Gemenisová. Údržba parku vyjde podle baronky ročně přibližně na 1,5 milionu korun. V částce je ošetření stromů, posečení trávy, úklid a péče o zvířata.

Nové městské byty vznikly v Blatné přestavbou bývalé ubytovny společnosti Tesla.
Jak to bylo s rozdělováním městských bytů v Blatné. Někteří lidé mají pochyby

Při záchraně páchníka se počítá na celém území Jihočeského kraje s ošetřením minimálně tisícovky stávajících a s výsadbou podobného množství nových stromů. Projekt má trvat do roku 2024 a jeho rozpočet je přes 7 milionů Euro. Pře 5 milionů jde z Evropské unie a další z ministerstva životního prostředí.

Na projektu se kromě Jihočeského kraje a Krajského školního hospodářství podílejí také organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx a Město Blatná. Zámecký park je kulturní památkou, proto jsou zásahy plánované v součinnosti s Národním památkovým ústavem.