Vodákům na louce u Malše hrála živá hudba a mohli si dopřát i něco na zub nebo osvěžení v nedaleké hospůdce. „Odemykáme Malši, protože se pouští římovská přehrada, což je dvakrát do roka a řeka je pak krásně splavná. Teď je to odemykání a na konci léta zase zamykání. Dnes tady za nás máme přibližně 175 lodí,“ vypočítal Jakub Litvan, vedoucí Ká-servisu. Celkem se ale i za ostatní půjčovny vodáckého vybavení vypravilo na řeku kolem tří stovek lodí.

Výšlapu Kanadský tulák 3 se zúčastnilo 1443 turistů.
Turisté vzali Českou Kanadu útokem. Na výšlap vyrazilo 1443 tuláků

Námořník vodákům slavnostně odemkl řeku Malši úderem 10 hodiny a účastníci akce se pak postupně začali spouštět na vodu. „Je to pro mě srdcová záležitost, že tady můžu stát s tím velkým klíčem. Odemykám Malši už osmým rokem a je to vždy zodpovědnost. Rodiče mě k vodáctví vedli už od malička a poprvé jsem s nimi jel Malši v kánoi už ve třech letech. Prošel jsem si také vodáckým křestem. Mrzí mě, jak se vodáctví v průběhu let mění a spojuje s alkoholem,“ svěřil se klíčník Richard Rudolf Vilímek, který sám vyznává staré vodácké tradice.

Příchozím nechyběla dobrá nálada a vysoké účasti nahrávala také vymetená obloha. „Jezdíme sem pravidelně, s malým synem jsme tu teprve potřetí, jinak sám to jezdím už dlouho. Vodáctví mě baví už dětských let, mám rád vodu a přírodu. Počasí máme opět krásné a co si pamatuji, tak nám to tu vždycky vychází,“ řekl jeden z účastníků akce Jan Buchner z Českých Budějovic. Malše byla do soboty poslední jihočeskou řekou, kterou vodáci zatím ještě oficiálně neodemkli.

Zdroj: Jana Urbanová