V Bad Füssingu uzavřou pro dopravu v šest ráno Lázeňskou alej a sešroubují ze 540 "normálních" stolů jeden obří. Podávat se n něm bude několik set litrů "fair-trade" kávy a až 4000 kusů pečiva. To vyrábějí čtyři místní pekárny a cukrárny z čerstvého ovoce z regionu, píší OÖN. Mistr cukrář Martin Lorenz chce sám upéct kolem tisícovky "Zwetschgendatschi", porcí švestkového koláče.

Organizátoři sázejí na trvalou udržitelnost i u nádobí pro hosty - nenasadí žádné talíře a pohárky na jedno použití, ale výlučně porcelán a příbory z nerezu. "Nebude určující, kolik lidí kolik koláčů sní, rozhodne jedině délka společného stolu. Ten proměří komise německého rekordního institutu. Po poledni má být znám výsledek a může začít pití a hodování," napsaly BR24. Lidí ke stolu se prý vejde asi 3000.

Vypukne ve 14 hodin, vstup ke stolu bude volný o hodinu dřív. Ve vstupném devět eur je káva a zákusek, šálek si lidé budou moci ponechat jako suvenýr. 

Akce Dukelská na řece Malše pokračuje
Park změní cesty a náplavku, nábřeží bude lemovat lavice, podívejte se

Taxikář "ujel" na sex

Linecký Volksblatt informoval o odsouzení 54letého vídeňského taxikáře na tři roky nepodmíněně za sexuální zneužití bezbranné osoby.

Ráno 27. dubna objednaly přítelkyně přes app taxi kamarádce, protože na své oslavě narozenin příliš pila. Když před kultovní diskotékou U4 nastupovala, sotva se držela na nohou. Řidič toho využil, aby se na ní ukojil. Když na žádané adrese vystoupila, zatelefonovala kamarádkám, co se jí stalo. Ty na taxikáře nachystaly past - objednaly u něho další jízdu a získaly tak jeho poznávací značku. Muž šel do vazby.

DNA potvrdila jeho sperma na nahé hrudi, na vnitřní straně podprsenky a slipů zákaznice. Obviněný nejprve tvrdil, že žena při nastupování odhalila prsa a přelezla zezadu na sedadlo spolujezdce, snad aby dokázala, že není opilá. Pak ho začala osahávat. Na otázku předsedy senátu, jestli ho tedy svedla, odpověděl, že ano, bohužel. Při výslechu poškozené byla veřejnost ze soudní síně vyloučena.

Soud pak vynesl rozsudek ve smyslu obžaloby - nebyl důvod pochybovat o pravdivosti výpovědi ženy. Obžalovaný po rozmluvě s obhájcemi ortel přijal.

Dopis. Ilustrační foto
Od sousedů: Dopisy v Rakousku budou zase dražší

Povolí topit dřevem

Při starosti o dostatek plynu smějí být v Bavorsku v nouzových případech znovu užity k topení už odstavené kotle na dřevo, například i kachlová kamna. Ty teď budou znovu uvolněny k dočasnému použití, napsal Donaukurier. K vytvoření právního rámce uzavřelo ministerstvo zásadní dohodu s cechem bavorských kominíků.

Nouzovými případy může být například výpadek dálkového topení, plynu nebo jiného centrálního zdroje. Okresní správní úřady mají vynést obecná povolení, kterými kamna na dřevo na dočasnou dobu povolí.

Jak "kakat" v přírodě?

Po turistech zůstává v Národním parku Berchtesgaden stále víc páchnoucích ostatků u parkovišť, u chat, skládek dřeva atd., píše DK. Správa parku vydala návod, co s tím.

Připomíná v něm, že trus potřebuje asi měsíc k setlení. Aby do něj další výletníci nešlapali, má pro něj původce vyhrábnout dřevem, kamenem nebo botou jamku, a "hrobeček" zakrýt zemí, listím, větvičkami nebo kameny. Místo k ulevení si má být ve značnějším odstupu od cest. K udržení čistoty vod se nemá močit blíž než patnáct metrů od toku. Kapesníky, pleny apod. v přírodě potřebují pět až 800 let k rozpadu. Je třeba je odnášet z "místa činu" v plastikovém sáčku a doma je odborně zlikvidovat. Správa parku prosí užívat jednovrstvý toaletní papír - a nenechávat jej na pospas větru k roznesení po okolí. Je třeba jej něčím přikrýt.

Jak 'to' ošetřit v přírodě…Jak 'to' ošetřit v přírodě…Zdroj: Deník/NP Berchtesgaden

Takto informuje národní park novým plakátem a kampaní v sociálních médiích. Ilustrační foto: Deník/DK/Nationalpark Berchtesgaden

Zahradní traktory o závod

Firma Köppl Metalltechnik uspořádá v sobotu 20. srpna potřetí Bavarian Race Cup v Aldersbachu. Je součástí mistrovství Německa.

Odehraje se na velkém parcouru na pozemku firmy v Kammerer-Weiher-Straße 6. Vysokorychlostní stroje mají výkon až 60 koní. Přihlášeno je asi 50 účastníků z Německa a Rakouska, začátek bude v 10 hodin. Na tribunu se vejde na 1500 diváků. Šéf firmy Bernhard Köppl připomíná, že závodní mašiny - traktůrky, sekačky - jsou většinou vlastní výroby, nebo přinejmenším přestavěny. O občerstvení jezdců a diváků se postará FC Aldersbach, výnos tohoto segmentu akce připadne proto fotbalistům. Výnos ze vstupného půjde pomoci proti rakovině dětí. Předloni pořadatelé poukázali této organizaci v Rottalu 3500 eur. Více na www. bavarianracecup.de. Foto: Deník/PNP/Archiv VA

Zahradní stroje o závod.Zahradní stroje o závod.Zdroj: Deník/PNP

Zakázali brát vodu

Jak napsal DK, okresní úřady Kitzingen a Würzburg zakázaly od soboty do konce září z podnětu vodosprávy čerpání pumpami z toků, potoků, jezer a rybníků pro zemědělství. Povoleno je jen nabírání vody do věder nebo kropáčů. Výjimkou jsou řeky Mohan a Tauber.