Podle znalců nález pochází z doby bronzové a je potažen modro-zelenou glazurou. Byl symbolem moci a statusu a nošen jako přívěšek nebo prsten.

Potrestaní mladí Afghánci

Vídeňský soud vyhlásil rozsudek nad viníky násilné smrti 13leté dívky z Dolních Rakous před půldruhým rokem v bytě ve Vídni. 24letý hlavní obžalovaný byl uznán vinným vraždou a dostal doživotí, 19letý, kterému byt patřil, jediný z trojice, který ještě nebyl trestán, má sedět 20 let a jediný trest přijal, třetí 20letý, tvrdící, že byl dívčiným přítelem, dostal 19 let, oba za vraždu z nedbalosti. Všichni navíc spáchali znásilnění.

DK cituje předsedkyni senátu, že muži zacházeli s dívkou jako s věcí a projevili nápadnou lhostejnost k jejímu životu. Mrtvou, přivázanou ke stromu, našli brzy ráno 26. června 2021 kolemjdoucí na zeleném pásu před obytnými budovami v Donaustadtu. Policie brzy obvinila podezřelé, kteří se s dívkou zdržovali v blízkosti jednoho obydlí.

Na jihozápad od Jaderné elektrárny Temelín se od září zkoumalo geologické podloží. Na snímku stroj pro seismické vibrace.
VIDEO: U Temelína končí průzkum podloží kvůli novému modulárnímu reaktoru

Státní zastupitelství vyšlo z toho, že muži afghánského původu v bytě dívku omámili drogami a ukájeli se na ní. Oběť drogový "koktajl" nepřežila. Pitva ukázala, že 13letá zemřela na následky otravy návykovými prostředky a udušení.

Kdo jí drogu podal, zůstalo až do konce řízení nejasné, obžalovaní se obviňovali navzájem. Znalec toxikologie uvedl, že mrtvá měla v těla trojnásobně smrtelnou dávku syntetického jedu MDA. Musela tedy konzumovat nejméně šest tablet ecstasy. Jednu si vzala dobrovolně…V jejím žaludku se našlo ještě malé množství MDA, což ukazuje, že drogu spolkla. Její vstřebání v těle oběti o výšce 164 cm a váze 47 kilogramů už bylo dokonáno. Bez pomoci záchranářů se nedalo smrti zabránit.

Obžalovaní tvrdili, že s dívkou měli dohodnutý pohlavní styk, a že o podání drogy nic nevěděli. Když zjistili, že je jí špatně, chtěli jí prý všichni pomoci. Předávkovaná dívka najednou přestala dýchat. "Hostitelé" v panice jí zkusili podat jiné nápoje, sprchovali bezvládnou studenou vodou, a když nereagovala, vynesli ji před dům a položili ke stromu. Teprve pak volali záchranku. To už dívka byla mrtvá…

Vánoční cukroví, ilustrační foto.
KVÍZ: Vyznáte se v cukroví? Vyzkoušejte si test, zda znáte chuť a vůni Vánoc

Obhájci ještě přemlouvali porotu, aby nepodléhala emocím. Johannes Öhlböck, právní zástupce rodiny jako vedlejšího účastníka hlavního líčení, ještě ráno před posledním dnem procesu mluvil s matkou usmrcené. "Řekla: ,Své viny se nezbaví, ale měli by mít alespoň tolik cti, aby řekli pravdu…´," citoval u soudu.

Každým dnem ubylo deset hektarů

Loni bylo v Rakousku "spotřebováno" denně v průměru deset hektarů půdy. Z toho bylo 5,8 hektaru zastavěno a ztraceno natrvalo, uvedl úřad ochrany životního prostředí. Pokrytí "asfaltem a betonem" se za rok zvýšilo ze 40 na 58 % plochy, varuje organizace WWF. Požaduje stanovení závazné horní hranice převodu maximálně jednoho hektaru půdy denně na jiné účely.

V uplynulých třech letech bylo v Rakousku spotřebováváno hlavně pro stavební činnost, dopravu a provozní plochy průměrně 11,3 hektaru denně.

Ministr zemědělství Norbert Totschnig ke Dnu půdy (5. prosince) shrnul, že do roku 2021 bylo v republice spotřebováno 5800 kilometrů čtverečních půdy, asi sedm procent plochy země. Jen v uplynulých 25 letech bylo 150 000 hektarů polí a luk ze zemědělské produkce zastavěno. To je jako plocha spolkové země Burgenlandsko. V průměru tří posledních let mizelo ročně 42 kilometrů, plocha velikosti asi Eisenstadtu. Loni bylo požadováno dalších 36 kilometrů čtverečních, předloni 39 kilometrů.

VW-brouk z perníku

Rudi Dietl ze Straubingu postavil pro dobročinnou aukci auto VW-brouk v originální velikosti ze 120 kilogramů těsta, 20 metrů čtverečních perníku a 30 litrů sladké polevy. V pátek je vydražil na adventním trhu firmy Schreiner ve Wallersdorfu (okr. Dingolfing-Landau) podnikatel v zahradnictví Richard Wenninger za 3000 eur.

K jezdění škoda…K jezdění škoda…Zdroj: Deník/DK/Klee

Na snímku dostává perníkový obal ještě glazuru.