Budoucí včelař se narodil rodičům Josefu a Marii v Krušlově. „Jako malý si přinesl první roj od pana řídícího ze školy a i přes nevoli svého otce se oddal včelaření na celý život,“ říká o něm správce včelína Dan Havlík.

Josef Mach na počátku úly zkrášloval do podob malých dřevěných domečků inspirovaných architekturou jižních Čech a postupně vybudoval přímo celý chrám, ručně vyřezávaný včelín. To se psal rok 1948. Interiéry včelína vyzdobil řezbami z lipového dřeva a vlastními malbami. „Můžeme zde najít výjevy z krajiny pod Boubínem, nespočet dřevěných včelek, vyřezávané židle a stoly i náboženské motivy,“ doplňuje Dan Havlík. V ústřední části jsou vyobrazení průkopníci včelařství z celého světa. Celou atmosféru dokresluje tikot a kukání vyřezávaných kukaček.

V turistické sezoně láká včelín stovky lidí a dokonce přivábil také filmaře. „V roce 1980 tady otec natočil některé scény do svého filmu Trhák,“ vzpomíná scénárista a dokumentarista Zdeněk Podskalský ml., syn režiséra Zdeňka Podskalského.

Kromě toho letos uplyne 75 let od vzniku slavného včelínu a 15 let od založení spolku, který se stará o chod včelína a jeho renovaci, zajišťuje komentované prohlídky a pořádá kulturní akce.

Josef Mach zemřel 4. srpna 2008.

Víte, že…

- Machův včelín v Krušlově na Strakonicku je svým jedinečným provedením unikátem nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

- Jedná se o rozsáhlejší dřevěnou stavbu s vyřezávanými a malovanými prvky a s unikátní sbírkou zhruba 80 řezeb a výtvarně ztvárněných úlů. Stavbu obklopuje květná zahrada a díky nadmořské výšce 740 m.n.m., ve které se včelín nachází, můžete z nedaleké louky obdivovat kouzelné výhledy do předhůří Šumavy.

- S tvorbou úlů začal Josef v 17 letech. Malované úly v podobě domečků se všemi drobnými detaily byly plně funkční. Celá sbírka čítá 65 kusů.

AKCE: 
26.2. Zádušní mše za Josefa Macha v kostele sv. Jana Křtitele v Česticích.
24.6. Divadlo Divadelní spolek J. K. Tyl ČB - Běla mezi včelami, přednáška PhDr., Marie Šotolové - Lidové malované a vyřezávané úly, promítání dokumentů o Josefu Machovi, koncert Bonsai č.3
8. 7. Výstava fotografií, DJ
5. 8. Hudební festival na dvorečku hrají: Květy, Radosta, Collective Tones.
20.8. Promítání filmu Planeta Praha.
28.10. Tradiční ukončení sezony: Divadlo pro děti, ukázky řemesel, dílnička pro děti, společný oheň.

Otevírací doba včelína: Červen až září, úterý až neděle 10 až 12 a 13 až 16 hodin, květen a říjen pouze víkendy 10 až 12 a 13 až 16 hodin. Pondělí vždy zavřeno.