Na první pohled vypadá informační kiosek jako hodně zvětšený parkovací automat s obří dotykovou obrazovkou. Trvale před ním ale postávají skupinky lidí. Nejčastěji přitom ťukají na položku s nápisem „potřebuji vyřídit". Kromě ní se jim ale zobrazuje třeba předpověď počasí, nebo aktuální informace o dění ve městě a okolí. „Cílem bylo zpřístupnit lidem všechny informace a pokyny k úředním jednáním a to bez ohledu na den, nebo dobu. A samozřejmě jsme k tomu přidali i úřední desku a řadu dalších informací, takže lidé nejsou odkázáni na úřední hodiny a nemusí ani nic složitě vyhledávat na internetu," vysvětluje pořízení digitálního informačního kiosku starosta Vodňan Václav Heřman.

Zařízení v hodnotě 662 tisíc korun má speciální úpravu proti vandalům a je monitorováno kamerami. Kromě servisu pro občany zahrnuje i nabídku informací a navigaci pro návštěvníky města.

Částkou 215 tisíc na něj přispěla Nadace ČEZ. „Vodňany leží poměrně blízko elektrárny Temelín, takže městské projekty podporujeme dlouhodobě. A zaměřujeme se právě na pomoc lidem, což právě informační kiosek, dohromady s podporou turistického ruchu, splňuje," vysvětluje neobvyklou dotaci Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

Funkčnost nového digitálního informačního kiosku si může ve Vodňanech vyzkoušet kdokoliv. Jeho prostřednictvím se lidé ve třech jazycích dostanou k pokynům jak si vyřídit doklady, povolení či platby. V základní nabídce ale nechybí ani úřední deska, kalendář akcí, nebo virtuální prohlídka a tipy na výlet po okolí.

Jak města a obce na Strakonicku informují své občany?
 Obyvatelé Sedlice mají k dispozici tři informační cesty a to obecní rozhlas, vývěsní plochy a stránky obce. „Zatím neplánujeme žádné nové informační kanály, než ty, které máme. Jsme přeci jenom malé město," vysvětluje tajemník Sedlice Zdeněk Knížek.
 Podobně jsou na tom i ve Štěkni, kde se občané mohou informace dozvědět na webových stránkách obce, na informačních tabulích či rozhlasem. „Technologií je spousta. Víme, že například rozhlas není vyhovující z důvodu dosažitelnosti všude. Nebo že na web se nedívají starší lidé, ale zatím nic nového neplánujeme," říká starosta Štěkně Bohumil Bláha.
 V Cehnicích si krom již zmíněných zdrojů navíc mohou lidé počíst novinky a důležité informace v Cehnických listech.
 Jedni z nejinformovanějších jsou Katovičtí. Na úřední desce se objevují nejdůležitější věci. Na webové stránky městyse se pak umisťují méně důležité informace, jako například kulturní dění. Nejběžnějším způsobem předávání informací i zde zůstává rozhlas. Mezi zajímavost patří informační sms. „Máme přibližně 520 čísel, na které v případě potřeby posíláme důležité informace," upřesňuje místostarosta Katovic Jindřich Zdráhal. Dále zde čtyřikrát do roka vychází Katovický zpravodaj, který je volně přístupný na veřejných místech. Každý měsíc pak městys vydává Kulturní informační přehled. „Přehled je poměrně nová záležitost, vychází poslední dva roky a lidé v něm naleznou hlavně kulturní a sportovní akce," vysvětluje Jindřich Zdráhal.