Osádky bojových vozidel S-10M2D proto absolvovaly ve spolupráci s kolegy z 252. protiletadlového raketového oddílu a praporu podpory výcvik, během kterého operátoři zachytili a fiktivně sestřelili již přes stovku imitovaných vzdušných cílů. „Hlavním cílem výcviku bylo připravit, zdokonalit a přezkoušet osádky bojových vozidel S-10M2D, družstva radiolokačního a vzdušného průzkumu a týmy řízení palby před nadcházejícími bojovými střelbami,“ uvedl řídící výcviku rotmistr Ivo Langhammer.

Nováčci stříleli poprvé
Z deseti operátorů, kteří se připravovali na střelbu z protiletadlového raketového kompletu S-10M2D, tvořili polovinu nováčci. „Vojáci mají za sebou odborný kurz ve Vyškově i přípravu ve strakonické posádce. Veškerou činnost, kterou budou provádět při bojových střelbách, mají dopředu nacvičenou,“ doplnil rotmistr Langhammer.

Největší výzvou tak pro nové vojáky bylo zvládnout stres, který zpravidla zažívá každý při odpálení první ostré rakety v životě. „Nejhorší bylo to čekání v případě, že střelby byly posunuty například kvůli nepříznivému počasí,“ zavzpomínal rotmistr Langhammer na svoje začátky a dodal: „Nejdůležitější je zachovat klid a dodržet postupy, které mají vojáci nacvičené.“

kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku