Výstavu vytvořila Sekce užitého umění P.U.B. a vystavuje zde deset členek Prácheňské umělecké besedy Písek: Eva Bovoli, Marcela Brejchová, Věra Englichová, Eva Chovancová, Mirka Kalinová, Jitka Peclová, Radka Počtová, Ľuba Rady, Dagmar Zajíčková a Marta Zborníková.

Úvodní slovo na vernisáži pronesla Eva Chovancová o technikách výroby a o samotném materiálu. Na závěr pak představila samotné umělkyně. V kulturním programu zatančila Jitka Řepová.

Vystavena je tvorba vytvořená textilní technikou patchworku a art quiltu. Patchwork je sešívání malých různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

Art quilt jsou prošívané textilní obrazy, malby, tisk, sítotisk, batika, koláž, výšivka, korálky, propalování nebo zatkávání.

Zajímavá je například ukázka japonských textilních technik od Marty Zborníkové, která prozradila, že se jedná o vrstvení materiálu. Neleze opomenout i ukázku art quiltu od Mirky Kalinové, která v Praze získala několik ocenění. „Tato technika mi dává svobodu a velkou možnost tvořit,“ řekla Mirka Kalinová.

Výstava je zároveň i prodejní. Na prodej jsou Art Quilt, Patchwork a oděvní doplňky jako šperky, tašky, kabelky nebo hedvábné šátky.

Výstava je zpřístupněná do 19. srpna 2018 a otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Zajděte se určitě podívat sami na krásný textil ve Vodňanech.

Pořadatelem celé akce je MaG Vodňany pod vedením Jitky Velkové.

David Rošický