Až v 90. letech minulého století si zdejší hasiči raději nechali vyřezat přesnou kopii a originál zapůjčili do etnografického oddělení Národního muzea Praha. Na tematických výstavách se několikrát představil i tažovický medvěd. „Také dílo domácích z konce tisíciletí, jehož spolutvůrce a autor několika dalších originálních masek, dnes dvaaosmdesátiletý František, v sobotu 10. února opět vyrazil se svými kamarády, tentokrát v kostýmu fotografa, do masopustního průvodu,“ přiblížil akci starosta dobrovolných hasičů z Tažovic Miroslav Šobr.

Strakonická odbočka přátel Slavia Praha pořádala vepřové hody. Foto: Jan Malířský
GALERIE: Zabijačkové hody na Křemelce měly úspěch. Došlo i na přání Ježíškovi

V přátelské pospolitosti, s hudbou, úsměvem, nezbytným „zlobením“ a sousedskou pohodou, zahrnující kromě Tažovic také Ohrazenice a Tažovickou Lhotu. Pohoštění a sklenička něčeho ostřejšího čekala skoro u každého stavení a kromě necelé dvacítky „maškar“ ochutnávali a bavili se i ostatní přítomní, protože v Tažovicích se snaží tradice, třeba včetně čerstvých sladkých koblih, poctivě dodržovat.

Večerní zpívané posezení v hospodě pak bylo zaslouženou tečkou rozverného masopustního dne, jehož podstatu právě František kdysi vystihnul památnou větou, dlouhé roky zapsanou na hospodském zrcadle: „Já dnes nechci být já!“