Možná jste o něm ještě neslyšeli, ale tato místní rarita opravdu za návštěvu stojí. Mimo jiné proto, že se jedná o nejmladší hrad v Česku, vznikl totiž roku 2007. Autorem tohoto originálního díla je místní nadšenec, pan Jan Švec, povoláním zedník.

Zajímavostí této stavby je určitě i skutečnost, že byla postavena z kamenů, které architekt spolu se svými pomocníky sesbírali po okolních polích. Hrádek má dvě obytné místnosti a věž. Na ni můžeme vystoupat po točitém schodišti. Z celého prostranství kolem hrádku se otvírají nádherné výhledy po okolní krajině.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

V nedávné době byl hrádek doplněn o dřevěné postavy rytířů, které celý prostor doplnily a „zalidnily“. Návštěvníci hrádku zde také mohou posedět na dřevěném posezení a pokochat se rozhledem po okolí. Tak jako každý hrad měl svou hradní kapli, Švecburg byl doplněn o kapličku sv. Huberta.

Nejmladší hrádek v Čechách lze najít nedaleko obce Kváskovice. Je tak trochu skryt na kopci v remízku nad vesnicí a lze k němu dojít polní cestou. Návštěva hrádku je skvělým tipem na výlet pro rodiny s dětmi, pro malé rytíře a princezny to bude jistě kouzelný zážitek. Ale i dospělí si prohlídku zajímavé stavby bezpochyby užijí. Tak vzhůru na Švecburg!

Jitka Pavlíková, Strakonice