Poprvé byli strakoničtí zdravotníci nasazeni ve čtvrtek 9. dubna, kdy odebírali vzorky seniorům a zaměstnancům pošty v Českém Krumlově. Od té doby najezdili stovky kilometrů a provedli téměř dva tisíce testů na koronavirus. „Celkový počet vzorků, jež naši zdravotníci odebrali od počátku svého nasazení až do 13. května, aktuálně činí 1974,“ uvedla nadporučice Marie Mindlová z obvaziště strakonického pluku.

Útvar vyčleňuje celkem tři mobilní odběrové týmy. Jeden z nich byl původně určen pro Jihočeský kraj. Kvůli špatné situaci ve středních Čechách byl ale záhy povolán do Prahy. Dva týmy tak aktuálně působí v hlavním městě, třetí funguje jako záloha. „Mobilní odběrový tým tvoří vždy jeden zdravotník a jeden řidič. Úkoly plní po dobu jednoho týdne. Následně se vrací zpět ke strakonickému útvaru a do Prahy jsou vyslány jiné dva týmy,“ popsala nadporučice Mindlová, jak se vojáci střídají.

Testují seniory i zaměstnance letiště

Nejčastěji vojáci odebírají vzorky v domovech pro seniory a jiných sociálních zařízeních. Jezdí také k lidem, kteří zůstávají doma v karanténě. „Testy jsme prováděli i na pražském Letišti Václava Havla u zaměstnanců letového provozu, kteří často přicházejí do kontaktu s cizinci,“ doplnil jeden z nasazených zdravotníků nadrotmistr Richard Žiak.

Strach z nákazy si vojáci nepřipouští. „Používali jsme ochranné obleky a pomůcky. Veškerá bezpečnostní opatření a postupy jsme dodržovali striktně, do posledního puntíku,“ dodal nadrotmistr Žiak.

Právě nošení ochranného obleku není často jednoduché. „V některých zařízeních jsme vzorky odebírali i čtyři hodiny. V neprodyšných oblecích jsme se tak pěkně zapotili,“ přiznal strakonický zdravotník.

Pět lidí odmítlo výtěr z nosohltanu

Lidé na vojáky reagují většinou dobře. Najdou se ovšem i výjimky. „Výtěr z nosohltanu se nám nepodařilo provést u pěti osob. Vyšetřili jsme je proto pomocí rychlotestu. Někteří lidé jsou prostě citlivější. My zdravotníci jsme zvyklí zkoušet sami na sobě různé věci, máme prostě jinou náturu,“ objasnil s úsměvem nadrotmistr Žiak. Kromě mobilních odběrových týmů vyčlenil strakonický útvar také skupinu vojáků, kteří pomáhali v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Jejich hlavním úkolem bylo při vstupu do nemocnice třídit pacienty a odesílat je na příslušná oddělení.

Kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku